OSB’lere en ucuz doğalgaz sağlayan ülkeyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci ülkeyiz'' dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
OSB’lere en ucuz doğalgaz sağlayan ülkeyiz
banner83
 Bakan Yıldız, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlen 10. Olağan Genel Kurulunda, Türkiye için enerji verimliliğinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Enerji verimliliğiyle ilgili Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nin hazırlayan Türkiye'nin bu alanda gerekli bilgiye sahip olduğunu ama uygulamada eksiklerinin bulunduğunu belirten Bakan Yıldız, sanayicilerden enerji verimliliği konusunda yapacakları yatırımlara ek bir harcama gözüyle bakmamalarını istedi.

Enerji tasarrufunun sağlanması için yapılacak küçük yatırımların toplamının Türkiye'nin yeni enerji yatırımları yapmasına gerek bırakmayacağını vurgulayan Yıldız, enerji verimliliği konusunda yapılacak yatırımları kısa sürede kendisini amorti edebilme özelliğine sahip olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldız, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi kaynaklara sahip olmamasına rağmen sanayicisine ucuz enerji sağlamayı başaran birkaç ülkeden biri olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Bugün, 27 Avrupa ülkesi arasında doğalgazı OSB'lere en ucuz sağlayan birinci, 22 ülkesi arasında ise elektriği en ucuz sağlayan birkaç ülkeden biriyiz. Bu ister giydirilmiş ister giydirilmemiş fiyatlarla böyle. Toplumda ağız alışkanlığı var, 'doğalgaz pahalı, elektrik pahalı' diye. Gerçek hiçte böyle değil. Biz bunu doğalgazı dövizle alıp lira ile satan bir ülke olarak yapıyoruz. Rusya'daki toplantılarda fiyatları öğrenince nasıl başardığımıza şaşırdılar. Çünkü biz dünyanın gerçeklerine göre hareket ediyoruz.''
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv