Önder: Soru kitapçığı 25 bin TL karşılığı pazarlandı

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2012 KPSS sınavına giren üç kişiyle birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında KPSS Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Önder: Soru kitapçığı 25 bin TL karşılığı pazarlandı
banner83
 BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2012 KPSS sınavına giren üç kişiyle birlikte parlamentoda düzenlediği basın toplantısında KPSS Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan (KPSS) önce soru kitapçığının 25 bin TL karşılığı pazarlandığını iddia etti.

BDP'li Önder, ÖSYM Başkanı Ali Demir'e ''Bir vilayette soru kitapçığı çalındığından haberiniz oldu mu olmadı mı?" sorusunu yöneltti.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sözlerinde şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi bu tavrımızı gelenekselleştirdik. Hak ihlalleri söz konusu olduğunda buradaki kürsü hakkımızı o hak ihlali yapılan insanlarla paylaşmak artık grubumuzun bir geleneği oldu. Şimdi de KPSS mağduru arkadaşlarla birlikte karşınızdayız.

Bundan önceki KPSS Sınavı skandalını hatırlayalım. O sınavdan aklımızda kalan şey iki kelime idi ve günlerce sosyal platformlarda makarası yapıldı. "Tatmin olduk" dediler. Hukukta tatmin olmak gibi bir müessese yoktur. Hele hele idarecilerin tatmin olması gibi bir kavram hiç yoktur.

Ama bundan önceki skandalın ilk savuşturulması bu ülkedeki bütün yöneticilerin süratle tatmin olmaları sonucunda geçiştirilmeye çalışıldı. Ondan sonra soruşturma açıldı ve MİT'e emir verildiği söylendi. Herkesten müsterih olması istendi ve bunun sorumluları yakalanacak dendi. Üstünden bu kadar zaman geçmesine rağmen geçen skandalın sorumluları ortaya çıkarılamadı.

Neredeyse bu memlekette nefes alan herkesi ve her yeri denetleyebilen kolluk ve istihbarat örgütleri bu skandal karşısında acze düştüler. Sadece acze düşmediler ve giderek bunun siyasal bir tercih olduğu konusunda insanların kafalarında fikirlerin kesinleşmesine yol açtılar. Daha biz bunun sorumlularının bulunmasını beklerken yeni bir skandalla yüz yüzeyiz.

Yine tarih tekerrür ediyor. Yine süratle tatmin olan yöneticiler görüyoruz. Fakat bu böyle geçiştirilecek bir mesele değil. Niye değil? Çünkü ortada aleni bir emek hırsızlığı vardır. Zincirleme binlerce ailenin emeğini ilgilendiren bir hırsızlıktır. Buna kimsenin hakkı yok. Cezai olarak kimse bunun altından kalkamaz. Vebal olarak kimse bu kadar insanın ekmeğini parası olanların soruları satın alabilme kapasitesi olanların diğerlerine üstünlük sağlamasını izah edemez ve kabul edemez.

Bugün gelinen nokta budur; ben şimdilik ÖSYM Başkanına, birkaç soru soracağım. ÖSYM Başkanı buna cevap versin. Cevap vermez ise biz bunları delillendireceğiz. ÖSYM Başkanına soruyorum… "Bir vilayette kitapçığın çalındığından haberiniz oldu mu olmadı mı?" Tek kelimelik bir cevap istiyorum. Bizim bildiğimiz 25.000 TL'den dershane dershane gezip bu soruların pazarlandığını. Diyarbakır'da bununla ilgili şahitlik etmeye ve savcılık soruşturması açıldığında ifade vermeye hazır insanlar var." dedi

Sınava giren Eren Kaya da soruların önceden dışarıya sızdırıldığını iddia ederek sorumluların bulunmasını istedi
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv