Müslümanların her yerde mabedi tektir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Alevilik İslam içinde bir yorumdur. Aleviler Müslümandır. Müslümanların her yerde mabedi tektir" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Müslümanların her yerde mabedi tektir
banner83
 Srebrenitsa'daki soykırımın anma etkinliklerine katılmak üzere Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya gelen Bozdağ, Uluslararası Saraybosna Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


Bozdağ, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün TBMM'ye cemevi açılmasına ilişkin talebine TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in verdiği cevabın hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine, şunları söyledi: 

"Meclis Başkanı'nın yazılı soruya verdiği cevap o. Daha önce Başbakanlığa da sorulan sorular. Onlara da benzer cevaplar veriliyor. 

Alevilik İslam içinde bir yorumdur. Aleviler Müslümandır. Müslümanların her yerde mabedi tektir. İran'da Müslümanların mabedi camidir, Suriye'de cami, Arabistan'da, Bosna'da, Hindistan'da, Amerika'da her yerde camidir. Dünyanın neresinde Müslüman varsa, hangi meşrebe, hangi mezhebe, hangi cemaate tabi ise hepsinin ortak mabedinin adıdır cami."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün TBMM'ye cemevi açılmasına talebine ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu: 

"Müslümanların mabedi her zaman tektir. Bu, asırlardan beri böyle, bugün ortaya çıkmış bir şey değil. Müslümanların ortak mabedi camidir. Kendini Müslüman olarak hisseden herkes için geçerlidir bu. Her dinde bir tane mabet vardır. Hristiyanlık'ta kilise tektir; Protestan, Ortodoks ya da Katolik olsun hepsinin mabedi tektir. Yani başka dinlerde de öyle. 

Bugüne kadar hiç kimse Alevi geleneğinden gelenler de dahil olmak üzere, camiden başka bir mabet söylememiştir. Benim gördüğüm şey şu; Biraz Aleviliğin ne olduğunu bilmeyen bazı kesimler kendi ideolojik dünya görüşlerini Alevilik yerine ikame etmek suretiyle bir takım değerlendirmeler yapıyorlar. Bence Aleviler'in asıl kaynaklarına baksınlar. Alevilik konusunda yetkin olan uzmanlara sorsunlar." 

Bozdağ, bugün bazı gazetelerde yayınlanan sözlerin fevkalade yanlış olduğunu ifade ederek, "Bilenlerin konuşması lazım. Fakat bilmeyenler, 'Alevilik nedir' sorusu üzerine kafa yormayan ve bu konuda Alevi kaynakları bir defa olsun gözden geçirmeyenler, Alevilikle alakası olmayan hususları Alevilikle ilgiliymiş gibi gösteriyor" diye konuştu. 

Bugüne kadar Aleviliği hiç kimsenin ayrı bir din olarak takdim etmediğini vurgulayan Bozdağ, "Bunun şimdi yapılmasının bir cahillik olduğunu düşünüyorum. Hepimiz biliyoruz ki Alevi kardeşlerimiz bu toprakların, tarihimizin içinde yer alan, İslam'ın farklı bir yorumu olan kardeşlerimizdir. Hep beraberce, kardeşçe yaşadık. O nedenle bu tür açıklamaları bilgisizliğe yormak istiyorum" dedi. 

"Bosna'nın acısını hep kendi acımız gibi gördük"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan soykırımla ilgili soru üzerine de bundan 17 sene önce "Avrupa'nın göbeğinde, Birleşmiş Milletler'in güvenlik sağladığı bir yerde büyük bir soykırım yaşandığını" vurguladı. 

"Bu soykırımı engelleme imkanı olduğu halde bunu zamanında yapmayanlar da bu ayıptan sorumludur" diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bütün şehitler için rahmet diliyorum. Biz Türkiye olarak Bosna-Hersek'teki kardeşlerimizin acısını hep kendi acımız gibi gördük. Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Türk halkının selamını iletmek, beraber bu acıyı paylaşmak ve şehitlere dua etmek için buradayım. Böyle olayların yaşanmaması için herkesin daha duyarlı olmasında fayda var. Vahşetin, kalpsizliğin, vicdansızlığın, insanlık düşmanlığının ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını görmek isteyenlerin Srebrenitsa'ya bakması lazım. O nedenle Srebrenitsa her yıl dünyaya insanlığa çağrıda bulunuyor." 

Bu arada, Saraybosna Havalimanı'ndaki karşılamada, Başbakan Yardımcısı Bozdağ'ın yakasına, Srebrenitsa soykırım kurbanlarının sembolü olan "Srebrenitsa çiçeği" takıldı. 

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ile AK Parti Bursa Milletvekili ve Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve TBMM'de temsil edilen partilerden milletvekilleri de Saraybosna'ya geldi.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv