Munzur Çayı'na 75 bin yavru kırmızı benek bırakıldı

Tunceli'de Munzur Çayı'na 75 bin yavru kırmızı benekli alabalık bırakıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından 2012 yılında Munzur Çayı'na 40 bin yavru alabalık bırakılmasının...

02 Ağustos 2013 Cuma 17:54
Munzur Çayı'na 75 bin yavru kırmızı benek bırakıldı
Tunceli'de Munzur Çayı'na 75 bin yavru kırmızı benekli alabalık bırakıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından 2012 yılında Munzur Çayı'na 40 bin yavru alabalık bırakılmasının ardından bu yıl da 75 bin yavru alabalık Munzur Çayı'ndaki 5 ayrı noktaya bırakıldı.

    Munzur Çayı'ndan alınan anaç alabalıklar, Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan üretme çiftliğinde sağım ve kuluçkalama işlemine tabi tutuldu. Çaya bırakılmadan önce bulundukları tanklarda çay suyunun sıcaklığıyla adaptasyonu sağlanan balıklar, Doğa Koruma ve Milli parklar 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz ile Tunceli Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez'in de katılımıyla Munzur Çayı'nın 5 farklı noktasında suyla buluşturuldu.

    Balık salınımına ilişkin açıklama yapan Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, "Munzur Çayı'ndan almış olduğumuz anaç balıkları Trabzon'un Maçka ilçesindeki üretme istasyonunda yavrular elde etmek suretiyle yeniden Munzur Çayı'na bırakıyoruz. Balıklar 5-4 cm boyunda ve 8 aylık." dedi.

    Son 2 yılda Munzur Çayı'na 115 bin yavru alabalık bıraktıklarını ifade eden Deligöz, önümüzdeki dönemde de benzer çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

    Munzur Gözeleri'nden başlayarak 80 kilometrelik bir su alanına yayılmış olan kırmızı benekli alabalık, Tunceli ekonomisi için olduğu kadar, ülke ekonomisi için de doğal bir servet olarak görülüyor. Projeyle sportif olta balıkçılığının geliştirilmesinin yanı sıra Munzur Vadisi Milli Parkı civarında yaşayanlar için de alternatif gelir kaynağı oluşturulması hedefleniyor.
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342