Mısır'da ölenler için İstanbul'da gıyabi cenaze namazı kılındı

Mısır, Suriye ve Filistin'de yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Kudüs Günü Platformu tarafından yapılan organizasyonda, Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından yürüyüşe geçen gruplar Saraçhane...

02 Ağustos 2013 Cuma 16:11
Mısır'da ölenler için İstanbul'da gıyabi cenaze namazı kılındı
Mısır, Suriye ve Filistin'de yaşanan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Kudüs Günü Platformu tarafından yapılan organizasyonda, Fatih Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından yürüyüşe geçen gruplar Saraçhane Parkı'na giderek basın açıklaması yaptı. Açıklamada; Suriye, Filistin ve Mısır'da yaşanan olaylar kınanarak birlik ve sabır çağrısı yapıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen organizasyonda Fatih Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından Suriye, Mısır ve Filistin'de yaşanan olaylarda hayatlarını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cuma namazı çıkışında cami avlusunda toplanan kalabalık cenaze namazı düzeni aldı. Saf tutulmasının ardından cenaze namazı kılındı. Namazın ardından gruplar slogan atarak Fevzi Paşa Caddesi'nden Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. 'Mescid-i Aksa onurumuzdur, katil Amerika Ortadoğu'dan defol, katil İsrail Filistin'den defol, hepimiz İhvan'ın askerliyiz' şeklinde slogan atan göstericiler parkta toplandı. 'Her Müslüman bir kova su dökse İsrail'i sel alır, Emperyalizme ve uşaklarına teslim olmayacağız, Direnişçi Mısır halkını ve şehitlerini selamlıyoruz' yazılı dövizler taşıyan göstericiler okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi. Sıcak hava nedeniyle organizasyon yetkilileri tarafından uyarılarda bulunularak gösterinin kısa tutulacağı belirtildi. Gösteri sırasında Mısır, Filistin ve Suriye bayrakları taşındı.

Basın açıklamasında Ortadoğu'da meydana gelen şiddet olayları protesto edildi. Mısır'da ordu yönetiminin Müslüman Kardeşler'e yönelik tutumunu da kınayan göstericiler İhvan'a destek verdi. Mavi Marmara olayında hayatını kaybedenlerden Çetin Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem Topçuoğlu ise Amerika'yı eleştirdi. Topçuoğlu, "Yazıklar olsun ben Müslümanım deyip de yanındaki Müslüman kardeşine kurşun sıktırana. Yazıklar olsun Siyonistlere, katil Amerika'ya!" ifadelerini kullandı.

Gösteriyi organize eden platform adına ise Hasan Postacı basın açıklamasını okudu. Postacı, Müslümanların birbirine düşmeden sabırla hareket etmesi gerektiğini söyledi. Postacı, içinde bulunulan Ramazan ayının Filistin'in işgal altından kurtulması çabalarını bereketli kılmasını umut ettiklerini belirtti.
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342