Mısır'da iktidar savaşı kızışıyor

Mısır Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin meclisin yeniden toplanması çağrısını geçersiz kıldı. Mahkeme, meclisin feshi yönünde aldığı karara uyulmasını talep etti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Mısır'da iktidar savaşı kızışıyor
banner83
 Mısır'da Anayasa Mahkemesi, yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin çağrısıyla meclisin toplanmasından iki saat sonra bir açıklama yaparak daha önce aldığı karara uyulmasını istedi.

Anayasa Mahkemesi, parlamentonun feshedilmesi yönünde aldığı kararı hatırlatarak Mursi'nin çağrısının resmi olarak geçersiz olduğuna dikkat çekti.

Mısır Anayasa Mahkemesi, 15 Haziran'da meclisin üçte birini feshederek, bunun tüm meclisin feshi anlamına geldiğini açıklamıştı.

 

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Mursi ile görüştü

 

Seçim Yasası'nın bağımsız adaylığa izin veren bölümünün anayasaya aykırı olduğuna hükmeden mahkeme, seçimlerin yenilenmesi kararı alındığını kaydetmişti.

Ancak genel seçimlerden birinci güç olarak çıkan Müslüman Kardeşler'in desteklediği yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, mahkemenin kararını dikkate almayarak önceki gün meclise yeniden toplanma çağrısı yapmıştı.

Erken seçimler yapılacak

Bugün ilk kez toplanan genel kurulda ise Meclis Başkanı Saad El Katatni, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ihlal edilmeyeceği yönünde güvence vermişti.

Müslüman Kardeşler'in başını çektiği İslamcı cephe, yeni bir anayasa ve erken seçimler yapılıncaya kadar parlamentonun faaliyetleri sürdürmesini istiyor. Parlamento feshedilmeden bir çözüm bulunmasını isteyen Müslüman Kardeşler, liberal partilerden de bu konuda destek almayı umuyordu.

 

Mısır Meclisi, Mursi'nin çağrısı ile toplanmıştı

 

Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile birlikte Mısır'da İslamcı cephe ile ordu yanlısı laik güçler arasındaki iktidar mücadelesinin daha da kızışması bekleniyor.

Diyalog çağrısı

Mısır'daki siyasi ortam uluslararası toplumu da endişelendiriyor. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, devam eden iktidar mücadelesinin demokrasiye darbe indirebileceği konusunda uyardı.

Kahire'de temaslarda bulunan Westerwelle, Almanya'nın taraflar arasında arabulucu rolü üstlenmeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da taraflara diyalog çağrısında bulundu.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP/Reuters/DW, HK/BK

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv