banner403

Memur-Sen İddialara Belge İle Cevap Verdi
 Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun görüşmeleri sürerken, bazı konfederasyon temsilcileri, 2012 için yüzde 4+4'lük zammın, Memur-Sen'in önerdiği akademisyenin oyuyla kabul edildiği yönünde basına gerçekleri yansıtmayan açıklamalarda bulundu. Ancak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyelerinin imzalarının yer aldığı karar metnine Doç. Dr. Aydın Başbuğ’un muhalefet şerhi koyduğu ve bu şekilde imzaladığı görülüyor.  Böylece iddia sahibi konfederasyon ve sendikaların tezvirat ve karalamadan başka bir iş ve eylemle meşgul olmadıkları açıkça bir kez daha ortaya çıkmıştır. 
BU MAÇ BURADA BİTMEZ…  


 

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 2012 ve 2013 yıllarını kapsayan ilk Toplu Sözleşme sonuçlarını Konfederasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Gündoğdu, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu (KGHK) kararlarının kendilerini tatmin etmediğini, taleplerinin tamamını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. “Bu maç burada, bu skorla bitmez’ diyen Gündoğdu, bundan sonraki eylem planlarının ise Başkanlar Kurulu’nun alacağı karar sonrasında netlik kazanacağını kaydetti.

 

KGHK toplantısı sürerken, bazı konfederasyon temsilcilerinin, 2012 için yüzde 4+4'lük zammın, Memur-Sen'in önerdiği akademisyenin oyuyla kabul edildiği yönünde gerçekleri yansıtmayan açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Gündoğdu, “Ancak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyelerinin imzalarının yer aldığı karar metnine Doç. Dr. Aydın Başbuğ’un muhalefet şerhi koyduğu ve bu şekilde imzaladığı görülüyor. Böylece iddia sahibi konfederasyonların karalamadan başka bir eylemle meşgul olmadıkları bir kez daha ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

 

İYİ DİNLEDİLER, KÖTÜ KARAR VERDİLER

 

 

İlk Toplu Sözleşme’nin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını ifade eden Ahmet Gündoğdu, Kamu İşveren Heyeti ve KGHK’nun usulden esasa geçemediği için böyle bir sonuçla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. ‘İyi dinlediler kötü karar verdiler’ diyen Gündoğdu, taleplerinin yüzde 50’sinin bile karşılanmadığını kaydetti. Gündoğdu, Toplu Sözleşme hakkını almalarına rağmen bu hakkın kullanımında anlayış sıkıntısıyla karşılaştıklarını vurguladı. Gündoğdu şöyle devam etti:  “Bu durumu hem mevzuat aşamasında hem de Toplu Sözleşme aşamasında gördük. Hükümet ileri demokrasi adına atılan adımların yasa ve anayasa kitaplarında kalmaması gerektiğini öğrenmelidir. Teorisine ‘evet’ kullanımına ‘hayır’ diyerek ileri demokrasi olmaz. Demokrasinin kazanmalarını hazmetmek lazım. Bundan sonra hem bu sıkıntıyı aşacağız hem de grev ve siyaset hakkı için çalışacağız.”

 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Başkanı’nın kurulun yasa gereği karar vermek zorunda olduğu son güne kadar usul tartışmalarından çıkamayıp esasa ilişkin konulara girmemesini eleştiren Gündoğdu, bu tavrı protesto etmek için dün Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun toplantısına uzun bir süre katılmadıkları ve süreci değerlendirdikleri bilgisini verdi.

 

Kamu İşveren Heyeti ve KGHK’na bahane üretmemek ve yeni adımların atılmasını sağlamak için içerde ve dışarıda çaba sarf ettiklerinin altını çizen Gündoğdu, “Belirsizlik memurlara zarar verecekti. Zaten 6 aydır zamlı maaş alınamadı, hükümetin de belirleme yetkisi yoktu” diye konuştu.

 

Gelinen nokta itibariyle KGHK kararlarının memurları tatmin etmediğini ifade eden Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ek ödemede adım atılmamıştır, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile oluşturulan mağduriyet giderilmemiştir. Öğretmene, öğretim elemanına, din hizmetleri çalışanına, hekim dışı sağlık personeline sivil savunma uzmanlarına başka bakanlıklarda karşılığımızı bulamadık denmiştir. Burada öğretmenlere özel bir parantez açmak istiyorum. Öğretmen, hakkı olan ek ödemeyi alamadığı gibi hak etmediği dayağı da yemiştir. Bütün memurların talihsizliği memurun bu ülkeye kattığı değeri göremeyen bir maliye bakanı ve çevresinin olmasıdır. Öğretmenlerin talihsizliği ise buna ilave olarak kendilerini değersizleştiren, çalışmıyor gösteren, başbakanı yanlış bilgilendiren, öğretmenine sahip çıkmayan bir bakana sahip olmasıdır. Öğretmenlik, kariyer mesleğidir, ihtisas gerektirir. 15 saat yaklaşımı yanlıştır. Mesai 15 saatle kalmıyor, öğretmen sınavı, nöbeti, ders hazırlığı, eve iş götürmesi görmezden geliniyor.”

 

Öğretmene karşı bu algının hükümete de zarar vereceğinin altını çizen Gündoğdu, eğitimde dönüşümün bu bakış açısıyla mümkün olmayacağına dikkat çekti. Gündoğdu, akıllı tahta ve tablete verilen değeri öğretmeninden esirgeyen bir bakanla eğitimde değişim yaşanamayacağını vurguladı.

 

KAZANIMLAR

Toplu Sözleşme sürecinde istedikleri sonucu alamadıklarını söyleyen Ahmet Gündoğdu, elde edilen kazanımları ise şu şekilde açıkladı: “4C’lilerin çalışma süreleri 11 ay 28 gün olurken, fazla mesai ücreti de alabilecekler. Aynı şekilde emeklikte ödenen emeklilik tazminatı 101 TL artırıldı. KİT’lerde ödenen kıdem ücretine esas sürelerin yıl yerine ay olarak belirlenmesi, eğitim hizmet kolunda il denetmenlerine avans verilmesi, eğitim hizmet kolunda üniversitelerdeki disiplin kurulunda sendika temsilcisinin yer alması, itfaiye ve ARFF memurlarının Genel İdari Hizmetleri sınıfına geçirilmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda vekâleten yönetici olarak görevlendirilen öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi, enformasyon memurlarının Turizm Araştırmacısı kadrosuna alınması sağlandı.”

 

MUHALEFET ŞERHİMİZİ DÜŞTÜK

 

 

Toplu sözleşme yasal sürecinin bitiminde ortaya çıkan sonucu kabul etmediklerini ve şerhlerini düştüklerini hatırlatan Gündoğdu, "Buradan dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise dün Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun görüşmeleri sürerken, 2012 için yüzde 4+4'lük zammın, Memur-Sen'in önerdiği akademisyenin oyuyla kabul edildiği yönünde gerçekle ilgisi olmayan bir haber yayılmıştır. Bugün sizlere bir fotokopisini dağıttığımız tutanaklardan da anlaşılacağı gibi, bu yöndeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kurula katılan gerek temsilcilerimiz, gerekse önerdiğimiz akademisyen arkadaşımız, tutanakları muhalefet şerhi ile birlikte imzalamıştır. Bu yalan haberle, sendikal alanda başarı elde edemeyenler, değerli bir akademisyenimiz üzerinden konfederasyonumuza yönelik yıpratma ve karalama kampanyası yürütmeye çalışmışlardır. Ancak balonları kısa sürede ellerinde patlamıştır" şeklinde konuştu.

 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun toplantısına katılmalarına yönelik eleştirileri de cevaplandıran Gündoğdu, toplu sözleşme masasını sonuna kadar terk etmeyenlerin, KGHK toplantısını sonuna kadar bekleyenlerin manipülasyonlarına gelmeyeceklerini ifade etti. Hem ‘oturmayacağım’ deyip hem de oturanlara, 'Memur-Sen’siz karar verme, tavır verme kabiliyetiniz yok mu?' şeklinde seslenen Ahmet Gündoğdu, "Masada kuzu gibi oturanları, takla atanları çalışanlara havale ediyorum. Memur-Sen bu süreçte hem iktidarla hem de ana muhalefetle hem de diğer konfederasyonlarla mücadele etmiştir." dedi.

 

EYLEM TAKVİMİ BELİRLENECEK

15 Mayıs eylemlerinde hükümetin, 23 Mayıs eylemlerinde ise KGHK'nun ders çıkarmadığı bilgisini tekrarlayan Gündoğdu, ilk toplu sözleşme sürecinde sınıfta kalan hükümetin, 2013 Ağustos'unda yapılacak ikinci toplu sözleşmeye ders çalışarak gelmesini istedi. Taleplerinin tamamını elde edinceye kadar hükümeti sıkıştırmaya devam edeceklerini de kaydeden Gündoğdu, "Kamu personel danışma kuruluna işlevlilik kazandıracağız. Yüzlerce konuyu orada karara bağlayacağız. Bu maç burada bitmez. Memur-Sen olarak bugün Başkanlar Kurulu'muzu toplayacağız. Sendikalarımız da yetkili organlarını toplayacak ve bundan sonraki eylem sürecini belirleyecek" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner405

banner397