Kurtarma paketinde uzlaşma

AB devlet ve hükümet başkanlarının Euro'nun geleceğini masaya yatırdığı Brüksel'deki zirvenin ilk gününde liderler ekonomik büyümenin teşviki için acil olarak 120 milyar euro kaynak temin edilmesi konusunda uzlaştı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Kurtarma paketinde uzlaşma
banner83
 Euro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin devlet ve hükümet başkanları planlanandan çok daha uzun süren zirvenin ilk gününde ekonomik durumu giderek daha ciddi bir hal alan İtalya ve İspanya'ya yapılacak yardım konusunda uzlaşma sağladı.

Euro kurtarma şemsiyesi olarak da adlandırılan İstikrar Mekanizması'nından nasıl kolay bir şekilde yararlanılabileceğiyle ilgili detaylarsa Euro Grubu'nun 9 Temmuz'daki görüşmesinde ele alınacak.

İlk günün ardından açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel "Özellikle büyümeyi ilgilendiren konularda iyi bir karar verdik" şeklinde konuştu. Merkel 120 milyar euroluk paketin özellikle gençlerin karşı karşıya olduğu işsizlikle mücadele bağlamında önemli olduğuna vurgu yaptı.

Merkel ayrıca Euro Bölgesi ülkelerinin Avrupa Merkez Bankasının da dahil olduğu ortak bağımsız bir denetim sistemi kurulması konusunda uzlaşmasını da memnuniyetle karşıladı. Bu sayede Euro bölgesi kurtarma fonları sorunlu bankaların sermayesini arttırmak için doğrudan kullanılabilecek.

Merkel 120 milyar euroluk paketin özellikle gençlerin karşı karşıya olduğu işsizlikle mücadele bağlamında önemli olduğuna vurgu yaptı

 

Junker göreve devam edecek

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ise Euro Bölgesi başkanlığına devam edecek. Ancak Junker'in 2,5 yıllık tüm görev süresinin dolmasını beklemeden görevinden ayrılması ve yerini büyük ihtimalle Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin alması bekleniyor.

Junker zirveyle ilgili yaptığı açıklamada "Çok daha fazlasına ulaşmayı temenni ederdim. Ancak her halükarda ulaşacağımızı tahmin ettiğimden çok daha fazlasına eriştik" dedi.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/dapd, BW/HK

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv