Kurmaylığa girişte ‘eş’ engeli kalktı

Harp Akademileri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Kurmaylığa girişte ‘eş’ engeli kalktı
banner83
 Kanuna göre, Milli Güvenlik Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi yerine, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi oluşturulacak.
Kurmaylığa girişte eşin tutum ve davranışları kriter olmayacak.

Milli Güvenlik Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi yerine, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi oluşturulacak.

Askerliği sırasında eşi doğum yapan ya da eşinin anne veya babası vefat eden erbaş ve erlere 10 gün izin verilecek.

En az 4 yıllık fakülteyi bitirenlerden 27 yaşını, lisansüstü eğitimini tamamlamış kişilerden 32 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli subay olabilecek.

Vicdani ret ile ilgili çalışma

Kanun Teklifi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vicdani ret ile ilgili bir düzenleme düşünülüp düşünülmediği yönündeki soruyu da yanıtladı.

Yılmaz, ''Türkiye, AİHM'de vicdani retten dolayı birkaç sefer mahkumiyete uğradı. AİHM'nin mahkumiyet sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde vicdani retle ilgili çalışma düşünülmektedir. AİHM, 'bir kimseye bir suçtan dolayı ceza verdin, tekrar işledi tekrar ceza veriyorsun' diyor. Buna 'medeni ölüm' diye bir tabir vermiş; 'bu demokratik bir ülkeye yakışmaz' diyor. Vicdani retten dolayı, askerliğe sevk edilmiş olmasına rağmen askere gitmemeye bir ceza öngörülmektedir. Yani kişiye ya askerlik ya da ceza gibi tercih hakkı tanınması doğrultusunda çalışmamız vardır. Biz medeni ölüm şeklinde ifade edilen cezayı ortadan kaldıracağız'' diye konuştu.

Türkiye silah vermedi

Yılmaz, Türkiye'nin, komşu ülkelerde silahlı mücadele eden hiçbir gruba silah ve mühimmat sağlamadığını, eğitim vermediğini kaydederek, sadece Esed rejiminden kaçan Suriyelilere Türkiye'de barınma imkanı sağladıklarını bildirdi.

Yılmaz, başka bir soru üzerine, ''Yargı sürecinin ABD tarafından yönlendirildiğini söylemek Türkiye'ye hakarettir'' dedi.

Etimesgut havaalanı taşınacak

Etimesgut'taki Askeri Havaalanı ve tesislerinin Isparta'ya taşınması konusunda karar alındığını ve bunun için de Isparta'da kamulaştırmanın başladığını ifade eden Yılmaz, ''2014 yılının sonundan itibaren Etimesgut Askeri Havaalanı Isparta'ya taşınacak'' dedi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv