Öne Çıkanlar Hulusi Teke Altın Kayısı Bulvarı Baldıran Zehri Aslantepe Pulları Doğa Bize Kalsın

Kiraz:Malatya Büyükşehir olurken, beldelerin kapatılması kabul edilemez...
 CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz'ın gündeme ilişkin açıklamaları şöyle:
Mevcut AKP Hükümeti Yerel Yönetimler konusunda özellikle mevcut Büyükşehir olan illerde ve ilimizin de içinde olduğu yeni Büyükşehir olacak illerde yerel yönetimler konusunda ilçeleri kapatma, belde belediyelerini ortadan kaldırma gibi bir planı uygulama konusunda bir yasa çıkarmaya çalışmaktadır.

Bu kapsamda Malatya ilimiz Büyükşehir olduğunda, ilimiz merkez ve diğer ilçelerimize bağlı olan belde belediyeleri kapatılacak ve bu beldelerimiz mahalle kapsamına alınacak, belediye başkanı yerine muhtarla yönetilecektir.

Yıllardır savunduğumuz gibi, Malatya’nın elbette Büyükşehir olması vazgeçilmezdir. Fakat Büyükşehir olurken, beldelerin kapatılması kabul edilemez.

Bu yasa ile mevcut ilçe belediyelerinin de hizmet noktasındaki yetkilerinin büyük bir kısmı elinden alınmaktadır.

Bir çok beldemiz kırsal kesimde ve ilçe merkezlerine uzak mesafededir. Büyükşehir belediyesinin bu uzak beldelere hizmet verme, yatırım yapma şansı yoktur. mesela yolu kapanan veya kanalizasyonu bozulan vatandaş, bölgesindeki en yakın belediyenin kapısını çalmaktadır. Belediyelerin kaldırılması durumunda Doğanşehir’in Örencik Köyünün kanalizasyon sorununun Büyükşehir belediyesince çözülmesi daha da zorlaşacaktır.

Büyükşehir olmayan illerde beldeler korunurken, Büyükşehir olan illerde belde belediyelerinin kapatılması mantığını da anlamak güçtür.

Büyükşehirlerde birimlerin azaltılması yerine daha da arttırılması, hizmetin yerinde verilmesi ve kalitesi açısından vazgeçilmezdir.

Yine böyle bir yasanın henüz ayrıntıları netleşmemiş iken İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle, halkın oyuyla seçilmiş olan belde belediye başkanlarını, atanmış olan Vali ve Kaymakamların emrine almak demokrasiye aykırı bir durumdur.

Bu anlamda en son 22.04.2012 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile henüz iki yıla yakın görevleri başında olması gereken belde Belediye Başkanlarının yetkilerinin, atanmış Vali ve Kaymakamlara devredilmesini kabul etmek mümkün değildir.

Aynı zamanda henüz yasa çıkmadan iletilen bu genelge TBMM devre dışı bırakıp, İçişleri Bakanını meclisin üzerinde bir güç kabul etmektedir.

Bizler CHP olarak Malatya’nın mutlaka Büyükşehir olması gerektiğini, ilimizin bir marka şehir olduğunu, fakat Büyükşehir olurken beldelerde ve köylerde yaşayan halkın da mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Zaten zor şartlarda hizmet veren belde belediyelerinin elinin kolunun bağlanması, iki yıl boyunca o bölgedeki halkın mağduriyeti olacaktır. Bu çerçevede iletilen genelgenin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.