Kıbrıs’ta kalıcı barış istiyoruz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Kıbrıs'ta ne pahasına olursa olsun değil, dengeleri çok iyi kurulmuş, bir daha 1974 öncesine dönmeyi imkansız kılacak bir barış istiyoruz" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Kıbrıs’ta kalıcı barış istiyoruz
banner83
 Çiçek, KKTC Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı ile Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Ahmet Sevinç ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Çiçek, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın herkese kutlu olmasını diledi. 

Bu bayramın bütün Türk milletinin bayramı olduğunu belirten Çiçek, şehitleri rahmet, gazileri şükranla andı. 

Kıbrıs meselesinin Türkiye'nin ''milli davası'' olduğunu vurgulayan Çiçek, ''Çok sıcak bir ifadeyle, burası anavatan orası yavru vatandır. Bu kavram, duygularımızı çok net bir şekilde ifade ediyor'' dedi. 

20 Temmuz Barış Harekatı'nın Ada'ya barış ve huzur getirdiğini söyleyen Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Maalesef yapılan müzakerelerden bir sonuç çıkmadı. Türk tarafı ve Türkiye, bir an evvel hem Ada'da hem Doğu Akdeniz'de barış, istikrar olsun diye çaba sarf etti. Ama Rumların ve onları destekleyenlerin olumsuz tutumları sebebiyle henüz bir netice elde edilebilmiş değil. Hiç şüphesiz biz yine barış istiyoruz, orada kalıcı bir barış olsun diye yapılan müzakereleri de destekliyoruz. Ancak ne pahasına olursa olsun değil, dengeleri çok iyi kurulmuş, bir daha 1974 öncesine dönmeyi imkansız kılacak bir barış istiyoruz. 

Orada iki eşit halk var. Türkler orada azınlık değildir. Bu gerçek ne kadar erken kabul edilebilirse barış için önemli bir adım atılmış olacaktır. Orada iki ayrı devlet, iki ayrı demokrasi var. Ne olacaksa evvela bu temeller üzerine inşa edilecek. Bu kabul edilmeden olmaz. Asla vazgeçilemeyecek husus, Türkiye'nin garantisidir. Türkiye, garantiden vazgeçemez. Bir daha 1974 öncesi şartları oradaki kardeşlerimizin yaşamasını istemiyoruz. Bu şartlar altında bir müzakereyi sürdürüyoruz. 

Biz müzakerelere devam ederiz. Söylediğimiz şartlarda bir barış olursa bu herkesin yararınadır ama bugünden yarına da bunun olmayacağı gözüküyor. Özellikle AB dönem başkanlığı sürecinde zaten bu görüşmeler sekteye uğramış vaziyette. Barış olur ya da olmaz, biz kendi işimize bakalım. Bizim, oradaki devletimizin daha güçlü olması için, kardeşlerimizin mutluluk ve refah içinde yaşamasını temin edecek çabaları göstermemiz lazım. Barışı tesis etmek tek başımıza bizim elimizde değil ama orada iyi işleyen bir demokrasi, iyi işleyen bir devlet ve mutluluk içerisindeki bir toplumu meydana getirmek, bizim elimizde.'' 

KKTC'nin kurulduğu 29 yıldan bu yana epey mesafe alındığını belirten Çiçek, ''Türkiye her hal ve şartta, iktidarda kim olursa olsun Kıbrıs Türkünün yanındadır. Bu, devletimizin taahhüdüdür'' dedi. 

''Güney ile kuzey arasındaki farkı ortadan kaldıracak politikaları birlikte götürmemiz lazım'' ifadesini kullanan TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'den KKTC'ye enerji aktarımının önem arz ettiğini kaydetti. 

Kıbrıs ile ilgili kararların TBMM'de oy birliğiyle alındığını anımsatan Çiçek, ''İnşallah bir daha Meclisimizin karar alması gerekmeyecek ama devletin tüm kurumları olarak, milletin temsilcileri olarak sizin yanınızdayız'' diye konuştu. 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv