İşte Mübarek’in halefi

Mısır'daki devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi oldu.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
İşte Mübarek’in halefi
banner83
 Mısır halkı günlerdir yeni devlet başkanının kim olduğunun açıklanmasını bekliyordu. Ve beklenen resmî açıklama sonunda geldi. Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi ile eski rejime yakın görülen Ahmed Şefik arasındaki yarışı kazanan isim Mursi oldu. Böylece, Muhammed Mursi, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra demokratik olarak seçilen ilk devlet başkanı oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, Mursi, oyların yüzde 51.73'ünü aldı. Şefik'in oy oranının ise yüzde 48, 3 olduğu açıklandı. Sonuçlar açıklanmadan önce, başkent Kahire’de gergin bir bekleyiş hâkimdi. Kazananın belli olmasından sonra olaylar çıkmasından endişe eden halkın büyük bir kesimi evlerinde kalmayı tercih etmiş, dükkânların da kapalı olduğu görülmüştü.

Meydanda kutlama

Tahrir Meydanı ile şehrin doğusundaki Medinetu'n-Nasr mahallesindeki Meçhul Asker Anıtı'nın bulunduğu platformda ise Muhammed Mursi ve Ahmed Şefik yanlıları sabah erken saatlerden itibaren toplanarak, kendi adaylarının zaferini kutlamak üzere hazırlık yapmaya başlamıştı. Mursi'nin devlet başkanlığının ilanından sonra, binlerce Mursi yanlısı Tahrir Meydanı'ndan kutlama yapmaya başladı.

Mursi, daha resmî sonuçlar açıklanmadan hafta içinde zaferini ilan etmiş ve Şefik yanlılarının tepkisine yol açmıştı.

Tahrir Meydanı

Mursi'nin nasıl bir tutum izleyeceği merakla bekleniyor. Mursi, seçim kampanyası sırasında dinî duruşu hakkındaki önyargıları kırmaya çalışmıştı. Vaatlerinde kadınlara da ağırlık vermiş olan Mursi, kadınların, erkekler ile eşit haklara sahip olması gerektiğini savunmuştu. Mursi, başörtüsünün zorunlu hale getirilmesi endişesini de gidermeye çalışarak, “Bir kadın, başörtüsü takıp takmayacağına kendisi karar verir” şeklinde konuşmuştu.

Siyasi gözlemciler, sonuçların Ortadoğu için tarihi bir öneme sahip olduğunu belirtse de bunun ordu, İslamcılar ve diğer gruplar arasındaki iktidar mücadelesini sona erdireceğine inanmıyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Reuters/AFP, BS/BK

 
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv