İşte ilk yerli eğitim uçağımız

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
İşte ilk yerli eğitim uçağımız
banner83
 Konuşmaların ardından, ışık ve dans gösterilerinin gerçekleştirildiği sahneye çıkartılan HÜRKUŞ, katılımcılardan büyük alkış aldı.

HÜRKUŞ'un, hangardan çıkartılması münasebetiyle hazırlanan anı sertifikası, Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayer ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya tarafından imzalandı.

Başbakan Erdoğan, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi HÜRKUŞ'un kızı Gönül HÜRKUŞ'a uçağın maketini takdim etti.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz da projede görev alanlara plaket verdi.

Ayrıca HÜRKUŞ ekibi, protokole anı plaketi sundu.

Bunun ardından hangar kapısı açılarak, HÜRKUŞ, testlerin yapılacağı piste çıkarıldı.

Törene Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.


HÜRKUŞ ile ilk adımı attık


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye artık kendi özgün tasarımıyla uçağını üretmenin şu anda mutluluğu içerisinde. Bu uçağımızla birlikte ilk adımı atmış oluyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmanın ardından, hangardan çıkarılan ''Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı'' HÜRKUŞ'un başına geldi. Burada pilot montu giyen Erdoğan, uçağa binerek poz verdi. Erdoğan, kokpitte uçakla ilgili olarak, ''gayet güzel, gayet modern'' dedi.

Daha sonra kokpitten inen Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Erdoğan, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, HÜRKUŞ ile ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Türkiye artık kendi özgün tasarımıyla uçağını üretmenin şu anda mutluluğu içerisinde. Bu uçağımızla birlikte ilk adımı atmış oluyoruz. Bunun yanında insansız hava aracı ANKA'yı yine bugün hep birlikte izledik, gördük. Hemen şurada da gördüğünüz gibi ATAK helikopterimiz var. ATAK helikopterimiz de şu anda seri üretime başlamış durumda. Böylece artık Türkiye savunma sanayinde çok çok önemli projelerini hayata geçiriyor.''


''Bugün bizim için çok çok anlamlı bir gün oldu''

Türkiye'nin kara ve denizde gerçekleştirdiği atılımlara da dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bunun yanında daha önce denizde bir çok üretimini yapmaya başlamıştı, denizaltıya, firkateynlere varıncaya kadar, karada yine zırhlı taşıyıcılara varıncaya kadar. Bunlar yapılmıştı. Makine Kimya'nın ürünleri aynı şekilde devam ediyor, tanklar, bunlar üretimlere devam ediyor. Bugün bizim için çok çok anlamlı bir gün oldu. Tabii Göktürk uydusu ayrıca çok önemli, hayati bir proje. Bu da çok kısa bir zaman içerisinde uyduya fırlatılacak, onun da hazırlıkları yapılıyor. Bunlar Türkiye'nin nerelerden nereye geldiğini göstermesi bakımından önem arz ediyor.''


Projede emeği geçen tüm mühendis, teknisyen ve işçilere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, ''Ankara'yı savunma sanayimizin merkezi haline getireceğimizi söylemiştik. Şu gördüğünüz tesisler, şu yatırımlar işte bunun en güzel ispatıdır, en açık, net şu andaki ispatıdır. Bundan dolayı da ayrıca mutluyum. Burası daha da büyüyerek devam edecek'' diye konuştu.

''Tevafuk oldu''

Başbakan Erdoğan, HÜRKUŞ'un hangardan çıkarılması töreninin Türk jetinin düşürülmesinin ardından zamanlamasının dikkat çekici olduğunun hatırlatılması üzerine, ''Diğeriyle böyle bir tevafuk oldu diyebilirim. Yani bugünkü tören son iki, üç gün içerisinde ayarlanmış bir tören değil. Bu aylar öncesinden planladığımız bir törendi ve bugün bu törenimizi gerçekleştirmiş olduk'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, törende duygulanıp duygulanmadığına ilişkin soruya, ''Aynen kendinize de sormanız gereken bir soru. Ben inanıyorum ki en az sizin kadar ben de duygulandım'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra ATAK helikopterini de inceledi.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, tören öncesinde de HÜRKUŞ'u yakından inceledi ve yetkililerden uçak hakkında bilgi aldı. Erdoğan, uçağın yapımında emeği geçenlerin imzaladığı panoya da imzasını attı.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv