İsrail Filistinli Futbolcuyu Serbest Bırakacak

İsrail'in hakkında bir suçlama bulunmaksızın üç yıldır cezaevinde tuttuğu Filistinli futbolcu Mahmud Sarsak'ı serbest bırakacağı açıklandı. Sarsak üç aydır açlık grevindeydi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
İsrail Filistinli Futbolcuyu Serbest Bırakacak
banner83
 Hakkında herhangi somut bir suçluma bulunmaksızın 2009 yılının Temmuz ayında İsrail polisi tarafından gözaltına alınan, ardında da cezaevine gönderilen Filistinli futbolcu Mahmud Sarsak'ın 10 Temmuz'da salıverileceği açıklandı.

Sarsak'ın serbest bırakılması karşılığında üç ay önce başladığı açlık grevine son vereceği belirtildi.

Erken tahliye konusunda İsrailli yetkililerle anlaşmaya vardıklarını kaydeden Sarsak'ın avukatı Muhammed Cabarin, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, müvekkilinin öncelikle tedavisi için sivil bir hastaneye nakledileceğini, 10 Temmuz'da da Gazze'ye gideceğini söyledi.

Hakkında delil yok

Sarsak, oynayacağı bir futbol maçı için Batı Şeria’ya giderken Gazze – İsrail sınırında herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmıştı. Sarsak'ın İslamî Cihad örgütüyle ilişkili olduğu iddia edilse de yetkililerin elinde bu iddiayı destekleyecek kanıt bulunmuyordu. Sarsak da hakkındaki iddiaları reddediyor.

Haksız yere tutuklanmasını protesto etmek için 3 ay önce açlık grevine başlayan Sarsak'ın sağlık durumu son dönemde uluslararası kuruluşları da endişelendirmeye başlamıştı. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği ve Uluslararası Af Örgütü da geçtiğimiz günlerde sporcunun hukuki haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Sarsak, 23 Mart'tan bu yana sürdürdüğü açlık grevine nisan ayı ortasında kısa bir ara vermişti. Filistinli futbolcu açlık grevi boyunca vitamin, şeker ve sütle besleniyordu.


© Deutsche Welle Türkçe
AFP/AA/DW, BA/HK
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv