Gümrük Bakanlığı: Mısır'a ve Yemen'e yasa dışı silah iddiası gerçeği yansıtmıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Mısır'a ve Yemen'e yasa dışı olarak gemiyle silah ve mühimmat gönderildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Bakanlık, Yemen'deki olaya ilişkin eşyanın gümrük işlemlerini takip eden müşavirlik firmasının, taşıyıcı firmaların ve depolama işlemini yapan firmanın herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığının tespit edildiğini bildirdi. Mısır'da bir gemide ele geçirilen mühimmatla ilgili olarak da Mısırlı yetkililerden bilgi ve belge paylaşımı istenildiği fakat ulaşan bir bilgi ya da belgenin bulunmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Özellikle Yemen’e yapılacak ihracat işlemlerinde muayene işlemlerinin yapıldığı yer ve sahaların mutlaka sabit kameralarla izlenmesi ve tutulan kayıtların uzun süre muhafaza edilmesi gerektiği; son dönemlerde artış gösterdiği de dikkate alınarak, Yemen'e gönderilen kuru sıkı silah, av tüfeği ve her türlü silah malzemesinin mutlaka kırmızı hat/tam muayene işlemine tabi tutulmasının gerektiği Bakanlığımızın ilgili birimlerine talimat olarak verilmiştir." denildi.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’den ithal edilen bisküvi paketlerinde 2 bin 500 adet ‘Roger’ marka tabancanın Aden Limanı'nda Yemen makamlarınca ele geçirildiği iddiaları ile ilgili yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda; söz konusu ihracat işleminde gümrük idaresini yanıltmak amacıyla, içeriği itibariye sahte beyanda bulunulduğundan; gümrük ve ticaret başmüfettişleri tarafından Dorkas Dış Ticaret firmasının tek sahibi olan Mehmet Güneş hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ‘resmi belgede sahtecilik’ hükümleri kapsamında takibatta bulunulması istenildiği bildirildi. Söz konusu kişinin, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'un 13. maddesi uyarınca cezalandırılması gerektiği görüşü de cumhuriyet savcılığına iletildiği belirtilerek, ilgili maddede; ‘bir yıldan üç yıla kadar hapis ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezasına hükmolunur.’ şeklinde cezai müeyyideye işaret edildi.

İlgili olayda, gümrük amir ve memurlarının gümrük mevzuatının gereklerini yerine getirdikleri, eşyanın gümrük işlemlerini takip eden müşavirlik firmasının, taşıyıcı firmaların ve depolama işlemini yapan firmanın herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığının da tespit edildiğine dikkat çekildi.

YEMEN MAKAMLARINDAN YANIT BEKLENİYOR

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Yemen Gümrük İdaresi yetkilisiyle birlikte Yemen'in Aden Limanı'nda bölge başsavcısı ve istihbarat yetkilisinin nezaretinde açılan konteynerde çok ucuz basit plastik kutuları ve sürahi kutularının yanı sıra küçük kutulara konulmuş ve paket naylonu ile sarılmış biçimde, Kurtuluş Mini 8 mm küçük boy tabanca (yaklaşık 10.000 adet) Safir T-14 imitasyon tüfek (115 adet) bulunduğu, söz konusu konteynerin Ambarlı Limanından 11.10.2012 günü Frisa Rotterdam gemisine yüklendiği, Port Said ve Cidde limanlarında gemi değiştirdiği (Al Manamah ve Christy gemileri) söz konusu konteynerin Christy gemisiyle 16.11.2012 günü Aden Limanı'na ulaştığı, gönderici firmanın UASAC Denizcilik Nakliyat A.Ş olduğunun belirtilmesi üzerine; konunun incelenip soruşturulması için gümrük ve ticaret başmüfettişleri görevlendirilmiştir. Konuya ilişkin olarak Yemen gümrük makamlarından bilgi isteminde bulunulmuş olup; yanıtı beklenilmektedir.”

MISIR BASININDAN BİLGİ VE BELGE İSTENDİ, GELMEDİ

Ayrıca, Mısır yazılı ve görsel basınında, İzmir'den hareket eden Rafila adlı gemi içinde 40'lık konteynerde, konşimentoda eşyanın ‘fiberglas’ olarak beyan edilmesine rağmen, 20 bin 83 adet gerçek silaha dönüşebilecek 9 mm çapında ses tabancaları yakalandığının iddia edildiği ve yükün Port Said Limanı'na transit geldiği ve karadan Süveyş'e nakledileceği belirtildiğini kaydeden Bakanlık, “Bu gelişmeler doğrultusunda, Kahire Gümrük Müşavirliğimizce Mısır Gümrük İdaresi nezdinde girişimde bulunulmuş; Port Said'te bulunan konteynerde yakalandığı iddia edilen silahlar konusunda bilgi istenmiş; tarafımıza bilgi verilmesi halinde her türlü yardıma ve işbirliğine hazır olduğumuz belirtilmiştir. Bu aşamada Mısır Gümrük İdaresi’nden Bakanlığımıza ulaşan bir talep, bilgi ya da belge bulunmamaktadır. Konuya ilişkin Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüzce de gemi ve eşya adından yola çıkarak gerekli incelemelere başlanmış olup, Mısır basınından ulaştığı şekliyle bir bilgi ve belgeye bu aşamada rastlanmamıştır.” açıklamasına yer verdi.

Doğu Marmara Gümrük ve Bölge Müdürlüğü bağlantısı Derince Gümrük Müdürlüğü'nden 30.06.2013 tarihinde Malta bayraklı CMA CGM RABELAIS isimli gemi ile 24.06.2013 günü ihracat beyannamesi kapsamında Mısır’a ihraç edilen 20 bin adet kurusıkı tabanca ve aparatının geminin çıkış kargo manifestosunda ‘fiberglass’ olarak kaydedildiği, dolayısıyla çıkış ile varış kargo bildiriminin aynı gözüktüğü; çıkışta kargo manifestosu gümrüğe ibraz edilmediğinden, farkın gümrük idaresince fark edilmesinin mümkün olamadığının altı çizilerek, ihracatçı firmanın Konya'da faaliyet gösteren Osman Öz adlı şahıs firması olduğu, İl Jandarma Komutanlığı'nca verilen satıcılık belgesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca verilmiş 'üretim belgesi' bulunduğunun tespit edildiği belirtildi. Kahire Gümrük Müşavirliği'ne konteyner numarasının Mısır gümrük makamlarınca şifahi olarak teyit edilmekle birlikte diğer hususların henüz teyit edilmediği kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca, şu bilgilere yer verildi: “Ukrayna'nın Nikolayev Limanı'ndan İskenderun İsdemir Limanı'na yanaşan Zeynep Dündar isimli, geminin İsdemir Gümrük Müdürlüğü gemi kontrol bölge amirliğine yapmış olduğu deniz yolu beyan formunda, mutfak malzemesi yükü olduğunu beyan etmesi üzerine, İsdemir Gümrük Müdürlüğü'nde görevli gümrük muhafaza gemi kontrol memuru tarafından yapılan fiziki incelemeler sonucunda top mermileri taşıdığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine gemi kaptanı tarafından ikinci bir kargo manifestosu (top mermisi ve detonatör) ibraz edilmiştir. Gemi kaptanı, Süveyş Kanalı'ndan geçiş ücretini düşürme amacıyla, iki farklı kargo manifestosu düzenleyerek farklı yük beyan ettiğini ifade etmiştir. Diğer taraftan, aynı geminin İstanbul Boğazı’ndan giriş yaparken; Ukrayna’dan yüklediği yüke ilişkin olarak ülkemizdeki yetkili mercilere doğru bilgi verdiği öğrenilmiştir.

ARTIK YEMEN'E YAPILACAK İHRACAT İŞLEMLERİ KAMERALARLA İZLENECEK

Söz konusu olaya ilişkin olarak Yemen ilgili makamları ile kurulan temas neticesinde, bahse konu eşyanın Yemen Savunma Bakanlığı’na ait olduğu; Yemen makamlarınca teyit edilmiş olup, Yemen makamlarının geminin serbest bırakılması talebi diplomatik kanallarla Bakanlığımıza iletilmiştir. Yapılan inceleme neticesinde ve savcılık görüşü de dikkate alınarak söz konusu askeri malzemelerin Yemen devletine ait olduğu teyit edildiğinden, gümrük mevzuatı çerçevesinde gerekli müeyyide uygulanarak gemi serbest bırakılmıştır. Özellikle Yemen’e yapılacak ihracat işlemlerinde muayene işlemlerinin yapıldığı yer ve sahaların mutlaka sabit kameralarla izlenmesi ve tutulan kayıtların uzun süre muhafaza edilmesi gerektiği; son dönemlerde artış gösterdiği de dikkate alınarak, Yemen'e gönderilen kuru sıkı silah, av tüfeği ve her türlü silah malzemesinin mutlaka kırmızı hat/tam muayene işlemine tabi tutulmasının gerektiği Bakanlığımızın ilgili birimlerine talimat olarak verilmiştir."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

160X600.gif