Gül:Ne gerekiyorsa o yapılacaktır...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yamula Barajı kıyısındaki Kayseri Marina’da, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin brifing toplantısı öncesinde, Suriye tarafından düşürülen askerî uçağımıza ilişkin basın mensuplarının sorularını cevapladı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Gül:Ne gerekiyorsa o yapılacaktır...
banner83
 Konuyla ilgili soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Malatya’dan havalanan askerî uçakla en son 11.58’de bağlantının kesildiğini görüşmeler neticesinde F-4 tipi, silahsız ve 2 pilotlu uçağın düşürüldüğünün ortaya çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, uçağın düşürülme noktası ve olayın nasıl olduğuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü belirterek, “Her şey net olarak belli olduktan sonra şüphesiz ki ne gerekiyorsa o yapılacaktır” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEYİN ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Dün, olayın ardından yetkililerle sürekli temas halinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi: “Her şeyin net olarak ortaya çıkması gerekiyor. Şüphesiz ki böyle bir şeyin üzerinin örtülmesi mümkün değil, ne gerekiyorsa şüphesiz ki yapılacaktır. Bunda hiçbir tereddüttün söz konusu olmaması gerekir.”

“UÇAĞIN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ KESİN; HER ŞEY NETLEŞİNCE NETİCELERİNİ GÖRECEĞİZ”

Suriye’den yapılan uçağın ihlal üzerine düşürüldüğüne ilişkin açıklamanın hatırlatılması üzerine de, “Uçağın düşürüldüğü kesin. Her şey netleşsin diye biz daha erken bu açıklamayı yapmadık. Çünkü bunlar neticeleri çok olan şeylerdir. Uçağın düşürüldüğü yerin kesin tespiti yapılmak üzere, ondan sonra ne gerekiyorsa yapılacaktır. Jet uçaklarının deniz üzerinde uçtuğu sıradaki sürati düşündüğünüzde, sınırlara kısa mesafeli olarak girilip çıkılması rutindir biraz. Ege’de Karadeniz’de başka yerlerde bunlar rutin şeylerdir. Kötü niyet içermeyen, uçakların süratinden dolayı elde olmadan olan şeylerdir. Acaba öyle mi oldu, yoksa tamamen kendi karasularımızda mı oldu, bunlar ortaya çıkacak. Bunlar neticeleri ağır olan konular olduğu için daha detaylı açıklamaları erkenden yapılamıyor. Her şey ortaya çıktıktan sonra ne gerekiyorsa yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ PİLOTLARIN SAĞ BULUNMASI”

Suriye ile konuya ilişkin temas olup olmadığının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, telefon temaslarının yapıldığını belirterek, “Biz, güvenlik olmadığı için Suriye’den temsilcilerimizi çektik. Ancak bu, temasın hiç olmadığı anlamına gelmez” dedi. Pilotların aranmasının devam ettiğini, karanlık olduğunda hava unsurlarının devreden çıktığını ancak denizden aramaların devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “Uçağın parçaları bulundu biliyorsunuz, onlar tespit edildi. Günün aydınlanmasıyla hem karadan hem denizden arama devam ediyor. İnşallah pilotlar sağ bulunurlar. Şu anda birinci önceliğimiz bu” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’nin de arama çalışmalarına katıldığını da söyledi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv