Öne Çıkanlar Hulusi Teke Altın Kayısı Bulvarı Baldıran Zehri Aslantepe Pulları Doğa Bize Kalsın

Gül:Kayseri, Eğitim Merkezi Bir Şehir Haline Geliyor
 Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, her yıl bir defa da olsa bazen İstanbul'da, bazen Kayseri'de bir araya gelindiğini, memleket hasretinin, uzakta olanlar için bu şekilde giderildiğini söyledi

Hiç kimsenin artık doğduğu yerde büyüyemediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Uzakta da olsak, memleketle, doğduğumuz yerle veya çocuklarımız için babalarının, annelerinin doğduğu yerle alakalarını devamını herkes gönülden istiyor. Bu aidiyet duygusu insanî bir duygu. Muhakkak ki memleketimizin diğer güzide şehirleri, onların hemşerileri için de aynı duygular vardır. Bunları gayet normal karşılamak gerekiyor. Bu çerçevede Kayserililer de hiç değilse senede bir defa da olsa bu şekilde bir arada oluyorlar” dedi.

KAYSERİ İLİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NİN ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği’nin 60 yıllık bir tarihi olduğunu, 60 yıl önce de derneğe öncülük edenlerin bulunduğunu, önemli bir kısmı bugün bulunmayan bu kişileri rahmetle andıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “O dönemler çok daha önemliydi. İstanbul'a gelen, özellikle de öğrencilere muhakkak kalacakları bir yer lazımdı. Onlara muhakkak mihmandarlık edecek kişiler lazımdı. İşte o, bu dernek oluyordu. O zamanki büyükler oluyordu. Ben de ilk geldiğimde İstanbul'a, Kayseri yurdunda kaldım. Burada birçok arkadaşım var. İstanbul'u öğrendikten sonra, yeni gelenlere yerimizi terk ettik. Bugün bu işler biraz daha kolay oluyor. Dolayısıyla derneğin de faaliyetleri, çalışma alanı günümüze göre değişiyor tabii ki.''


“ERCİYES'İN HEPİMİZİN GÖNLÜNDE AYRI YERİ VARDIR”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Kayseri'nin de çok hızlı geliştiğini ifade ederek, Kayseri'nin eski haliyle bugünkü halini mukayese etmenin bile mümkün olmadığını bildirdi. Konuşmasında, “Kayseri, Türkiye'nin en modern, en gelişmiş, en kalkınmış illerinden birisi. İkisi vakıf, ikisi devlet olmak üzere 4 üniversitesi olan; bir taraftan devlet, bir taraftan Kayserililerin çok sahip çıktığı eğitim merkezi haline geliyor. Erciyes'in hepimizin gönlünde ayrı yeri vardır. Nereye gitsek, hangi dağı görsek Erciyes ile muhakkak mukayese ederiz. Bunun ayrı bir hissiyatı vardır. Erciyes'in önümüzdeki yıllarda çok büyük bir cazibe merkezi olacağını da biliyoruz. Geçen sene gittiğimde değerli başkanım beni 3 bin 500 metreye çıkardı. Şimdi artık herkes 3 bin 500 metreye çıkabiliyor. Orası çok daha büyük ilgi görecek. Sadece Türkiye değil dünyanın her tarafından gelenler olacak” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri'nin şehircilik alanında çok farkı bir kent olduğunu belirtti.


“KAYSERİ, KLASİK SANAYİDEN TEKNOLOJİK SANAYİYE GEÇTİ”

Bazı yabancı misafirlerini Kayseri'ye götürdüğünü ve misafirlerinin kentten etkilendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, sanayide zaten önde gelen illerden biri olan Kayseri'nin klasik sanayiden daha yüksek teknolojili sanayiye geçtiğini, bütün bunların sevindirici olduğunu bildirdi.

Konuşmasının sonunda etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket veren Cumhurbaşkanı Gül’e, davetlilerden biri Cumhurbaşkanı Gül'ün üniversite öğrenimi sırasında çekilen bir fotoğrafını hediye etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün oğlu Mehmet Emre Gül, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bruncha katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.