Gereksiz kelimeler atılırsa anayasa yüzde 30 küçülür

TBMM Anayasa Komisyonu yeni anayasa çalışmalarına 1 Ağustos'a kadar mola verdi. Yeni anayasa çalışmalarına başka bir yönden bakan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'den Anayasayı kısaltın önerisi geldi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Gereksiz kelimeler atılırsa anayasa yüzde 30 küçülür
banner83
 Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nin de Genel Başkanı olan Ekrem Erdem anayasa metninin dil bakımından anlaşılmaz cümlelere yer verdiğini dikkat çekti. Ekrem Erdem Anayasayı kısaltın önerisi yaparken metnin kısa ve anlaşılır olması gerektiğini kaydetti.

Akşam gazetesine konuşan Ekrem Erdem Anayasayı kısaltın önerisi ile bu konudaki kaygılarını komisyona şu ifadelerle iletti:

ANAYASA ANLAŞILMIYOR

Anayasanın en önemli problemlerinden biri dili ve anlaşılmazlığı. Cümleler muğlak, anlaşılmaz ve gereksiz kelimeler var. Anayasayı şu anki şekliyle Türkçe dil denetimine tabi tuttuğunuzda, yüzde 30 küçülür ve daha anlaşılır hale gelir.

YEMİN METNİ ÖZÜRLÜ

Ben, Anayasa'daki milletvekili yemin metnini doğru okuyan, teklemeden okuyan bir babayiğit görmedim. Çünkü anayasadaki yemin metni hem uzun, hem Türkçe özürlü. Türkçe'nin en önemli özelliklerinden biri metnin akıcı olmasıdır. Siz eğer bir metni okurken takılıyorsanız, orada Türkçe açısından bir problem vardır.

ÖNERİSİNİ DE SÖYLEDİ

'Anayasa'ya bağlı kalacağıma yemin ederim ya da söz veririm' bile yeterli. 'And içerim' diyor. Yahu toplumda andın karşılığı var mı? Kimse 'ant ederim' diye yemini pekiştirmek için bir söz kullanıyor mu? Mecliste çalışmalarını sürdüren komisyon, bu konuya da eğilecektir.

Türkçe cezalandırılıyor

Ekrem Erdem, günlük hayatta yoğun olarak kullanılan bazı alanlarda da Türkçe'nin kullanılması için yürüttükleri çalışmaları da anlattı. 'Türkiye'de Türkçe cezalandırılıyor. Cep telefonlarında bile Türkçe karakter kullanıldığında fazla para alınıyordu. Bu bizim çabalarımızla aşıldı' hatırlatması yapan Erdem, benzer girişimleri farklı alanlar ve cihazlar üzerinde de yürüttüklerini söyledi. Bilgisayar içinde 'Start' yerine 'Başlat', 'Delete' yerine 'Sil' gibi Türkçe kelimelerin konulabileceğinin altını çizen Erdem, şöyle konuştu:

'Bakanlarımız da çok ilgili, gerekli desteği veriyor. IPad, telefon bilgisayar türü cihazlardaki kelimelerin Türkçe olması, 'F' klavye kullanılmasının yanı sıra, otomobillerin göstergelerinin de Türkçe yapılması yönünde çalışmamız var. Bunu yapmak, kendimize ve dilimize olan saygının da gereğidir. Türkçe çok güzel bir dil.'
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv