Geçiş hükümeti Esed döneminin bitmesi demektir

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de geçiş hükümetinin yürürlüğe girmesi Esed döneminin bittiği anlamına gelir" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Geçiş hükümeti Esed döneminin bitmesi demektir
banner83
 Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Fabius ile dün ikili görüşmede bulunan ve bugün ''Suriye Halkının Dostları'' toplantısına katılan Davutoğlu, temaslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

Fabius ile yaptığı görüşmenin oldukça olumlu geçtiğini kaydeden Davutoğlu, Türkiye ile Fransa'nın çok köklü ve tarihi ilişkilere sahip olduğunu belirterek, ''vizyoner ve pozitif bir anlayışla ilişkileri ileriye götürmek konusunda iki tarafın da kararlı olduğunu'' ifade etti. 

Davutoğlu, bunun için iki ülke arasındaki üst düzey temasların artırılacağını ve parlamentolararası dostluk gruplarının temaslarını yoğunlaştıracağını ifade etti. 

Türk-Fransız ilişkilerinde ocak ayında yaşanan krizden sonra Türkiye'nin uygulamaya koyduğu tedbirleri artık kaldırdığını ifade eden Davutoğlu, en kısa zamanda Bordeaux ve Nantes kentlerindeki başkonsolosluk binalarının hizmete gireceğini ve yine Paris'te Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılacağını söyledi. 

Fransa'nın, Türkiye-AB ilişkileri konusunda daha pozitif bir yaklaşım içinde olduğunu kaydeden Davutoğlu, ''Dünkü görüşmede, Fransa'da eski iktidarın 5 fasılda yaptığı engellemenin kaldırılmasını gündeme getirdim. Onlar da bu konuya daha olumlu yaklaşacaklarını ifade ettiler. Önümüzdeki dönemde olumlu gelişmeler olacağına inanıyorum'' dedi. 

Davutoğlu, Türkiye ve Fransa'nın birçok bölgesel konuda da işbirliğini geliştirerek artıracağını söyledi. 

''Diplomasideki bütün imkanlar seferber edilecek''

''Suriye Halkının Dostları'' toplantısına da değinen Davutoğlu, geçiş hükümetinin yürürlüğe girmesinin önemini vurguladı. 

Davutoğlu, ''Suriye'de geçiş hükümetinin yürürlüğe girmesi Esed döneminin bittiği anlamına gelir'' dedi. 

Suriye'de işlenen insanlık suçlarına kimsenin kayıtsız kalamayacağını vurgulayan Davutoğlu, Suriye'deki krizin sona erdirilmesi için diplomasideki bütün imkanların seferber edileceğini söyledi. 

Davutoğlu, bugünkü toplantıya paralel yaklaşık 10 ülkenin dışişleri bakanıyla ikili temaslarda bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu basın toplantısının ardından Türkiye'ye dönmek üzere Paris'ten ayrıldı.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv