FETÖ/PDY Soruşturmalarında Nelere Dikkat Ediliyor!

 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra  yaklaşık 90 bin kişinin kamu ile bağları kesildi.Binlerce kişi tutuklandı.Devam eden süreçte Kanun Hükmünde Kararnameler İle açığa almalar ve kamu ile ilişki kesmeler devam ediyor.Peki bu süreçte İstihbarat en çok neye dikkat ediyor ve sorguda neler soruluyor.Öncelikle sgöz altına alınanlara sorulan sorular hakkında biraz bilgi verelim.Şüpheliler gözaltında iken öncelikle öz geçmişlerini anlatmaları isteniyor.Daha sonra ''FETÖ/PDY ile ilişkisi olan dernek,vakıf,yurt,dersane,sohbet evleri ve buna benzer yerler ile bağlantınız varmıdır?'' diye soruluyor.Şimdilik kamu personellerine sorulan bu sorular ileride bu yapıların içinde ve kuruluşunda bulunanlarada sorulması bekleniyor.İkinci soru;Daireniz çalışanları arasında burs,himmet,bağış adı altında toplanan paralar ile ilgili bilginiz varmı anlatınız''.Üçüncü olarak;Kurum imamınızın kim olduğunu biliyor musunuz'' diye soruluyor.Dördüncü olarak;FETÖ grubuna ait Bank Asya'da sizin ve akrabalarınızın hesabı varmı'' diye soruluyor.Birçok ihraç sebebi bu sorunun cevabında ve araştırılmasında yatıyor.Son olarak FETÖ Örgütünün kullandığı By-Lock veya Kakao adlı telefon programlarını kullanıyor musunuz?'' diye soruluyor.

Gözaltı ve sorgulamalarda en büyük dikkat çekici unsur ise TCK Madde 221 de belirtilen etkin pişmanlık yasasından faydalanma durumudur.Bu maddede;

(1) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.

(2) Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(3) Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır.

(5) Etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur. Denetimli serbestlik tedbirinin süresi üç yıla kadar uzatılabilir.

(6) (Ek: 6/12/2006 – 5560/8 md.) Kişi hakkında, bu maddedeki etkin pişmanlık hükümleri birden fazla uygulanmaz.
 
Hükümleri şüphelilere hatırlatılıyor.İşte bir ifade tutanağını sizlere sunuyoruz;Haber ve Foto:Murat Ali Tutar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner425