Fabrikayı büyütmek, motoru güçlendirmek lazım

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyelerini Bakanlıkta kabul etti.

15 Mayıs 2018 Salı 13:41
Fabrikayı büyütmek, motoru güçlendirmek lazım
Bakan Tüfenkci, 24 Haziran seçimlerine ilişkin “ Fabrikayı büyütmek, motoru güçlendirmek lazım.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyelerini Bakanlıkta kabul etti.

Kabulde konuşan Bakan Tüfenkci, İTO’nun yeni yönetimine başarılar diledi, oda ve borsaların önemine değindi.

Hükümet olarak ticarete dair politikalarına yön verirken oda ve borsalardan gelen görüşler doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Bakan Tüfenkci, sözlerine şöyle devam etti:

“Sorunların, taleplerin odalarda sektör komitelerinde enine boyuna tartışılarak bizlere İzmir Ticaret Odası’ndan, İstanbul Ticaret Odası’ndan, Ankara Ticaret Odası’ndan olmadı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin görüşü olarak gelmesi çok önemli. Bu şu demek olacak eğer oradan geliyorsa bu “tartışılmış demektir” diye düşünmemiz lazım. Yoksa bir arkadaşımız Başbakanı yakaladı dedi ki ‘otomotivde şöyle sıkıntılarımız var’ ama o kendi zaviyesi ile anlatıyor. Oysaki tüm sorunların derlenip toparlanıp ona göre politika üretmek, yasal düzenleme üretmek lazım.

Odalar bir dernek değil, her çeşit arkadaşımızın olduğu bir yer. Dolayısıyla burada kendi arkadaşlarımızın temsil ettiği inşaatçıysa inşaat grubunun sorunlarını taşıyacağı bir mecra, herkesin orada rahat konuşacağı bir mecra. Dolayısıyla biz hükümet olarak hep odalarımızın sesine kulak verdik, vermeye de devam edeceğiz.”

“FABRİKAYI BÜYÜTMEK, MOTORU GÜÇLENDİRMEK LAZIM”

Sanayi kullanım kapasitesinin yüzde 80’lerde olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, “Bu şu demektir biz tam kapasite çalışıyoruz demektir. Dolayısıyla bunu daha da artırabilmemiz için yeni yatırımlara ve ithalatı azaltacak alanlara yönelmemiz lazım ve yüksek teknolojiye yönelmemiz lazım. Dolayısıyla bunun alt yapısını oluşturma noktasında sanayi, ticaret odalarımız önemli görevler ifa etmektedirler.” dedi.

Yatırımların hız kazanması için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine duyulan ihtiyaca vurgu yapan Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Bir anlamda makas değiştirmek istiyoruz, mevcut sistemlerle bir yere geliyorsun ondan sonra tıkınıyorsun. Yani fabrikayı büyütmek, motoru güçlendirmek, hızı artırmak lazım.

Bizim beklemeye tahammülümüz yok, genç nüfusuz, daha çok istihdam üretmemiz lazım. Daha çok üretim yapmaması lazım, bunun için de hızlı kararlar almamız, etkin yönetimlere geçmemiz, Meclis’i güçlendirmemiz lazım. İnşallah 24 Haziran Türkiye için büyük bir tarihi dönüm noktası ve bu dönüm noktası sonrasında Türkiye hızlanarak yoluna devam edecek.”

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise ticari hayata desteklerinden dolayı Bakan Tüfenkci’ye teşekkür etti.

 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv