Eurodesk Gençlik Bilgilendirme Ağı, 81 ile yayılacak

Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesindeki Türk Ulusal Ajansı, 67 ilde 141 temas noktasıyla faaliyet gösteren Eurodesk Gençlik Bilgilendirme Ağı'nı 81 ile yaymak üzere teklif çağrısı yayımladı. 2008 yılından beri Türk Ulusal Ajansı bünyesinde...

02 Ağustos 2013 Cuma 16:35
Eurodesk Gençlik Bilgilendirme Ağı, 81 ile yayılacak
Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesindeki Türk Ulusal Ajansı, 67 ilde 141 temas noktasıyla faaliyet gösteren Eurodesk Gençlik Bilgilendirme Ağı'nı 81 ile yaymak üzere teklif çağrısı yayımladı.

2008 yılından beri Türk Ulusal Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren 'Eurodesk Türkiye', gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlamayı amaçlıyor.

Tüzel kişiliğe sahip tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının başvurusuna açık olan teklif çağrısı kapsamında akredite edilerek 'Eurodesk Türkiye temas noktası' ünvanını kazanan ve Eurodesk Türkiye Gençlik Bilgilendirme Ağı'nın bir parçası haline gelen kuruluşlar, gençlere yönelik; ücretsiz soru cevaplama hizmeti, soru sahiplerine öneri ve yardım hizmetleri, Avrupa fon fırsatlarına ilişkin internet erişimi sağlanması, eğitimler düzenlenmesi ve destek hizmetleri, konferanslar, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi, Avrupa fırsatları konusunda kaynak materyal sağlanması, özelde Gençlik Programı genelde ise Avrupa çapındaki tüm hareketlilik programlarıyla ilgili bilgilerin yaygınlaştırılması gibi faaliyetleri yürütüyor.

EURODESK TEMAS NOKTALARI

Türk Ulusal Ajansı tarafından akredite edildikten sonra faaliyetlerine başlayan Eurodesk temas noktaları, 33 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren 700’e yakın temas noktasından oluşan 'Avrupa Eurodesk Ağı'nın üyesi oluyor. Hali hazırda 67 ilde Türk Ulusal Ajansı tarafından akredite edilerek görev yapan 141 Eurodesk temas noktası bulunuyor. Söz konusu teklif çağrısı ile geriye kalan 14 ilde de Eurodesk temas noktası oluşturularak Ulusal Ajans'ın faaliyetlerinin 81 ile yayılması hedefleniyor.

AVRUPA GENÇLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ DE YAPABİLİYOR

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, örgütlenme ve temas noktası sayısı bakımından tüm Avrupa ülkeleri içerisinde birinci sırada olan 'Eurodesk Türkiye' ağına ilişkin bilgiler verdi.

Bakan Bağış, "Bakanlığımın ilgili kuruluşu olan Türk Ulusal Ajansı bünyesinde bulunan Eurodesk Türkiye, 67 ilimizdeki 141 temas noktası ile Avrupa Birliği sürecinin illerde daha etkin hale getirilmesi ve ülkemizdeki tüm kurum, kuruluş ve yararlanıcılarımızın Avrupa Birliği’nin sunduğu sosyal, kültürel ve eğitim imkân ve fırsatlarından daha fazla faydalanabilmeleri ve illerimizin Avrupa Birliği hibe fonlarından daha fazla yararlanabilmelerine yönelik bilgilendirme desteği sağlamaktadır." dedi.

Eurodesk temas noktalarının normal bilgilendirme faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’de Avrupa Gençlik Haftası kapsamında faaliyetler de yürüttüğüne işaret eden Bağış, "Eurodesk temas noktalarımız, 2013 yılında 26 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında ülkemizde ve tüm Avrupa ülkelerinde kutlanan Avrupa Gençlik Haftası kapsamında ülkemiz genelinde gerçekleştirmiş oldukları seminer, konferans, atölye çalışmaları, tiyatro gösterileri vb. 181 etkinlik ile yaklaşık 70 bin vatandaşımızın Avrupa fırsatları konusunda bilgilendirilmesini sağlayarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu çerçevede, valiliklerimizi, kaymakamlıklarımızı, belediyelerimizi, üniversitelerimizi, meslek örgütlerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı ve tüzel kişiliğe sahip olan benzeri tüm kuruluşlarımızı gençlerimize Avrupa Birliği ile ilgili fırsatlar konusunda bilgilendirme hizmeti sunan Eurodesk temas noktası ağına katılmaya davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Son Başvuru tarihi 20 Eylül 2013 olan teklif çağrısı için ayrıntılı bilgi http://eurodesk.ua.gov.tr/tr/ adresinden veya Türk Ulusal Ajası'nın internet adresinden sağlanabilecek.
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342