Esad'a bir darbe daha

Suriye'nin Bağdat Büyükelçisi Navaf Fares görevinden ayrıldığını ve muhalefetin saflarına geçtiğini açıkladı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Esad'a bir darbe daha
banner83
 Kararını El Cezire Televizyonu'ndan duyuran, Navaf Fares büyükelçilik görevinden ve hükümette bulunan Baas Partisi'nden ayrıldığını açıkladı. "Suriye’nin tüm onurlu ve özgür insanlarını, özellikle de askerleri bir an önce devrime katılmaya çağırıyorum" diyen Fares, sözlerini "Silahlarınızı ve tanklarınızı rejimin suçlularına çevirin" şeklinde sürdürdü.

 

Görevinden istifa eden Suriye'nin Bağdat Büyükelçisi Navaf Fares (ortada)

 

Fares, "Suriye'de 40 yıldan fazladır yozlaşma ve sosyal çöküntüye neden olan bu çetenin yaşattığı kâbusa son verebilmek için tüm Suriyeli gençlerin devrimde yer alması gerektiğini” söyledi.

Hükümetin Baas Partisi'ni halka baskı uygulamak, özgürlük ve onurunu ayaklar altına almak için kullandığını kaydeden Fares, Baas Partisi üyelerine de muhaliflere katılma çağrısı yaptı.

© Deutsche Welle Türkçe

Annan'dan Suriye Çağrısı

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, altı maddelik barış planının uygulamaya konulabilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'deki ihtilaflı taraflara baskıyı artırması çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi toplantısına video konferans yoluyla katılan Kofi Annan, "Suriye hükümeti ve muhalefetinin derhal ateşkes çağrısına uymamaları durumunda bunun neticeleri olması gerektiğini" söyledi.

ABD ve Batı Avrupa ülkeleri aylardan bu yana BM Şartı'nın 7'nci maddesinin uygulanmasını talep ediyor. BM Şartı'nın 7. Maddesi, Güvenlik Konseyi'nin "barışı sağlama" yetkilerini belirliyor ve barışa zarar verildiğinde Konsey'e "askerî ya da askerî olmayan eyleme geçme izni" veriyor.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki bazı devletler toplantıda Suriye'ye yönelik yaptırım kararı almak için yeni bir girişim başlattı. Bu kapsamda Suriye'ye şiddeti sona erdirmesi ve ağır silahları yerleşim yerlerinden çekmesi için 10 gün süre tanınması isteniyor. Bunun gerçekleşmemesi halinde de bazı yaptırımların devreye sokulması tasarlanıyor.

Ancak Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi'nde devam eden görüş farklılıkları, bu yeni girişimin uygulamaya konmasını neredeyse imkânsız hale getiriyor. Zira Suriye'ye yönelik yaptırımları desteklemediğini açıkça ortaya koyan Rusya'nın veto yetkisi ile alınacak kararları engelleme imkânı bulunuyor.

Suriye’de 16 aydır devam eden çatışmalarda hayatını yitirenlerin sayısının 15 bini aştığı ve bunun büyük bölümünün sivillerden oluştuğu tahmin ediliyor.

©
Deutsche Welle Türkçe

 

 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv