CHP 'Kentsel Dönüşüm' yasasının iptali için Mahkemeye gidiyor

CHP İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Haluk Eyidoğan, 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını belirtti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
CHP 'Kentsel Dönüşüm' yasasının iptali için Mahkemeye gidiyor
banner83
 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna' tepki gösteren Halk Komiteleri, Kent Hareketleri ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleriyle birlikte parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Onur ve Eyidoğan, yasanın Anayasaya aykırı olduğunu savundular.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, yasanın 'Kentsel Dönüşüm' adı altında 'Kentsel Katliam' olduğunu söyledi.

Yasanın 'hayal kırıklığı' yarattığını ve 'tepeden inme' bir yasa olduğunu öne süren Haluk Eyidoğan ise şunları söyledi: "AK Parti Türkiye'de deprem risklerinin azaltılması için bölüşüm yasası getirdi. Komisyon ve Genel Kurul'da bu yasanın Anayasanın insan hakları, eşitlik, konut dokunulmazlığı, hak arama hürriyeti ve mülkiyet hakları ile ilgili maddelerine açıkça aykırı olduğunu belirttik. Yasaya, Sivil Toplum Örgütleri, Meslek Odaları ve akademisyenlerin görüşlerinin yansımadığı ortadadır. En kısa zamanda iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapacağız."

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun, Terörle Mücadele Yasası'ndan sonra en kötü yasa olduğunu ileri süren Çağdaş Hukukçular Derneği temsilcisi, yasayla, yoksul halkın şehir dışına sürülmeye çalışıldığını, yasanın rant odakları için yapıldığını savundu.

60'dan fazla kurumun yasaya karşı imza attığını belirten Kent Hareketleri temsilcisi ise, yasanın, deprem bahane edilerek Türkiye'nin imara açılması, arsalaştırılması, mütahitlerin ucuza arsa almalarını sağladığını, faşizan uygulamaların yasanın içinde yer aldığı öne sürdü.

Toplantıya katılan Halk Komitesi temsilcileri, mahallelerin örgütlenerek çadırlar kurduklarını, 4 Temmuz'da tüm ilçelerde yürüyüş eylemi yapacaklarını söyledi.

Haluk Eyidoğan bir soru üzerine, yasayla ilgili diğer muhalefet partileriyle de düşünce birliğinin söz konusu olduğunu belirtti.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv