Boğa geliyor, kaçın!

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinde düzenlenen geleneksel San Fermin Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan boğa yarışları yine can yaktı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Boğa geliyor, kaçın!
banner83
 İspanya’nın Pamplona kentinde düzenlenen geleneksel San Fermin Festivali’nin her yıl yaralanmalara sahne olan ünlü boğa koşusu bu yıl da olaylı başladı. Salıverilen 12 boğadan kaçan beş kişi düşerek yaralanırken, bir boğa 73 yaşındaki altıncı koşucuyu bacağından yaraladı.

Yarış sırasında koşucular hem boğaları taciz ediyor hem de önlerinde koşarak hayvanları stadyuma yönlendiriyor. 850 metre süren korku dolu maratonun ilki 2 dakika 53 saniyede tamamlandı. Cuma günü başlayan ve 9 gün boyunca devam edecek festivalin baş aktörleri olan boğaların ağırlıkları 520 ila 590 kilogram arasında değişiyor.

Pamplona’nın geleneksel boğa yarışı, Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in 1926 yılında yayımlanan “Güneş de doğar” romanıyla ün kazanmıştı.

Geçtiğimiz yıl boğa koşularına yaklaşık 20.500 kişi katılmıştı. Koşucuların yarısı başta ABD, Avustralya ve İngiltere olmak üzere yurtdışından geliyor.

Boğa koşularında her yıl 200 ila 300 yaralanma vakası yaşanıyor. En son bundan üç yıl önce koşular sırasında 27 yaşındaki bir İspanyol hayatını kaybetmişti.

Beyaz kıyafet giyen koşucular boyunlarına kırmızı fular bağlıyor

©Deutsche Welle Türkçe
DW/AFP, BW
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv