Beyoğlu esnafından 'Gezi' isyanı

Beyoğlu esnafı, Gezi Parkı olaylarından dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını belirterek eylem yaptı. Esnaf, eylemler nedeniyle müşterilerin Beyoğlu ve Taksim'e gelmekte çekindiğini dile getirdi.Galatasaray Meydanı'nda toplanan...

02 Ağustos 2013 Cuma 16:30
Beyoğlu esnafından 'Gezi' isyanı
Beyoğlu esnafı, Gezi Parkı olaylarından dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını belirterek eylem yaptı. Esnaf, eylemler nedeniyle müşterilerin Beyoğlu ve Taksim'e gelmekte çekindiğini dile getirdi.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan enaflar, ‘Gezi dediniz emeğimizi yediniz', 'Dikkat eylem var', 'Direniş Menüsü esnaf kan ağlıyor’ yazılı dövizler taşıdı. Grup adına açıklama yapan Zeynel Çakır, "Beyoğlu’nda 25 bin tane esnaf var. Yaklaşık 100 bin kişiye iş aş istihdam sağlamaktayız. Ekmeğimizi esnaflıkla kazanmaktayız. Yeme, içme, eğlence, moda, altın, konaklama sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. İstanbul ve Türkiye turizminin ana kapısı Beyoğlu’dur. Beyoğlu hapşırsa Türkiye nezle olacak kadar Beyoğlu ticaretin can damarıdır. En ufak bir olumsuzluktan en önce biz etkileniriz. Taksim’den bir kargaşa resmi işlerimizi bıçak gibi keser. 27 Mayıs günü taşınmak ya da koparılmak istenen ağaçları korumak için hepimizin taktirle karşıladığı bir eylem gerçekleştirildi. Taşkınlıkları ile bilinen marjinal gruplar eylemin tadını ve demokratik hareket sürecini etkiledi. Demokratik hakları peşinde koşanlar Gezi Parkı konusunda dilediklerine ulaştılar." diye konuştu. Çakır, olaylar nedeniyle çok sayıda iş yerinin kapandığını dile getirdi.

Eylemlere katılan esnaf Ahmet İçsel de, Beyoğlu’na gelen müşterilerin eylemlerden dolayı kaçtığını ve gelmek istemediğini söyledi. İçsel artık çok yorulduklarını dile getirerek, "Bu olayların bir an önce bitmesini istiyoruz. Esnafın her birimi etkilendi. Müşteriler Taksim’e geliyor. Burada ki eylemlerden dolayı problem yaşıyorlar. Bir daha gelmek istemiyorlar." şeklinde konuştu.

Bir diğer eylemci esnaf Mehmet Zeynel ise, "Bazı ülkelerin oyunlarına gelmeyelim. Ben gördüm bazı turistler benim ülkemin polisine bağırıyor. Ona faşistsin diyor. Eylemcileri tebrik ediyor. Bu nasıl bir şeydir? Bunlar tamamen yabancıların oyunlarıdır. Kendi ülkemize sahip çıkalım." ifadelerini kullandı.
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342