Bakanlık, nesli tükenen bitki ve hayvan türlerini korumaya aldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tehdit altında olan ve Türkiye’de sadece Göksu Deltası’nda bulunan 'Yaz Ördeği' ve 'Pasbaş Ördeği'ni izlemeye aldı. Bakanlık, bu ördeklerin üreme alanlarını ve yumurtalarını koruyacak. Dünyada...

13 Haziran 2013 Perşembe 13:19
Bakanlık, nesli tükenen bitki ve hayvan türlerini korumaya aldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tehdit altında olan ve Türkiye’de sadece Göksu Deltası’nda bulunan 'Yaz Ördeği' ve 'Pasbaş Ördeği'ni izlemeye aldı. Bakanlık, bu ördeklerin üreme alanlarını ve yumurtalarını koruyacak.

Dünyada nadir bulunan bitki ve hayvan türleri ile dikkat çeken Mersin’i, Bakanlık yakın takibe aldı. Türkiye'de sadece Göksu Deltası'ndaki Akgöl’de üreyen Yaz Ördeği (Marmaronetta Angustirostris) ve Pasbaş Patka’nın (Aythya Nyroca) üreme alanları ve yumurtaları belirli periyotlarla izlenecek. Bakanlık, Göksu Deltası'nda yaptığı çalışmada, 10’u Türkiye’ye özgü olmak üzere 507 bitki türü ve 209 adet deniz kaplumbağa yuvasını kayıt altına aldı. Bu yuvaların 185’inin Caretta Caretta kaplumbağalarına, 24’ünün de farklı türlere ait olduğu tespit edildi.

Türkiye’de en iyi korunmuş deltalarından biri olan Göksu Deltası, Avrupa Kıyı Koruma Birliği (EUCC) tarafından, doğa koruma açısından Doğu Akdeniz kıyılarında bulunan en önemli alanlardan biri.
banner315

    Yorumlar

banner344
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342