Bakan Yardımcısı Çiftci, 14. Kamu Yönetimi Forumu´na katıldı

Bakan Yardımcısı Çiftci, bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu´na katılarak burada bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye´nin kamu yönetimini ele alan forumda “Nasıl Bir Kamu Yönetimi” sorusuna cevap arandı.

02 Mayıs 2017 Salı 15:38
Bakan Yardımcısı Çiftci, 14. Kamu Yönetimi Forumu´na katıldı
banner83
Bakan Yardımcısı Çiftci, bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu´na katılarak burada bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye´nin kamu yönetimini ele alan forumda “Nasıl Bir Kamu Yönetimi” sorusuna cevap arandı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü ve Kent Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen ve bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu´na katıldı. Toplantının açılışında konuşan Çiftçi konuşmasında ülkemizin kamu yönetimi alanında geçirdiği evreler ve kamudan beklentiler ile Bakanlık hizmetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


" Ülkemizin bir 2002 sonrası ve bir de 2002 öncesini ayıran net bir yönetim anlayışı var"

Ülkemizdeki kamu yönetimi anlayışının AK Parti iktidarlarıyla değiştiğini ifade eden Çiftci, " 2002 öncesi genel anlamda devlet millet ilişkisinin farklı olduğu, sanki devletin efendi, milletin ise devletin hizmetkârı olduğu yönünde bir anlayış vardı.. Tabii ki bazı istisnai dönemleri ayırmak gerekir. Ancak 2002 sonrası bu anlayışın esastan değiştiği, devletin hizmetkâr milletin ise efendi olduğu bir anlayışa doğru evrildik. Burada geçmiş döneme nazaran bu durumun sistematik halini aldığını söyleyebilirim.” dedi.

AK Parti Hükümetlerinin göreve geldiği günden itibaren milletin hizmetkârı olduğu, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” prensibininin ön planda tutulduğuna değinen Çiftci, bizi biz yapanın, millete hizmet götüren devletler kurmamız ve bu anlayışla yüzyıllardır yönetilmemiz olduğunu belirtti.

"Halka hizmet yolunda hayatı kolaylaştırıcı adımlar atmayı esas aldık "

Her daim, yöneten ve yönetilen arasında keskin bir ayrımın yapılmasına karşı olduklarını ifade den Çiftci, “milletimiz ile birlikte sorunları tanımlama, birlikte çözümler arama gayreti içerisinde olduk. Sorunlara halkın içerisinden, halkın gözünden bakan ve çözüm üreten, halktan aldığı yetki ve güçle halkın taleplerine dayalı bir hizmet anlayışını benimsedik. Bu anlayışla, kamu hizmetlerini vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmayı, temel kamu hizmetlerine rahatça erişimini sağlamayı kamu yönetiminin ana misyonu olarak görüyoruz. İnsan odaklı yönetim tarzını benimsemiş olan AK Parti iktidarları olarak, kamu yönetimimizi ve kamu çalışanlarımızı çağdaş yöntemlerle sürekli geliştirmekte ve yenilikçi uygulamalarla etkinliğini artırmaktayız. Tepeden inen bir yönetim anlayışından ziyade vatandaşa hizmet götüren ve ihtiyaçlara göre şekillenen yönetim tarzını benimsedik.” dedi.

“Yolumuza hızla devam edeceğiz ”

Kamu yönetiminin, ülkemizin toplam yaşam kalitesi bakımından kritik öneme sahip olduğuna işaret eden Çiftci, "İyi işleyen, şeffaf ve hesap verme sorumluluğu olan kamu yönetimi, aynı zamanda ekonominin ve sivil toplumun da elverişli bir ortamda gelişimini kolaylaştırmaktadır. Zihniyet, strateji ve organizasyon silsilesi içerisinde yeniden yapılanacak olan kamu yönetimi, temel alanlarda kalite standartlarının oluşumunu ve geliştirilmesini de destekleyecektir.” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kendi aralarındaki iş ve işlemlerini daha etkin ve hızlı sonuçlandırmalarını sağlayacak tedbirler alındığını ifade eden Çiftci, “küresel düzeyde gelişmeler ile modern kamu yönetimi anlayışı çerçevesindeki yenilikler takip edilerek, kamu idarelerinin mevcut yapısı görev, yetki ve işlevleri açısından gözden geçirilmektedir.” dedi.

Çiftci, Hiç şüphe yok ki bu noktada duracağız diye bir kaide yok. Çünkü biliyoruz ki durdukça gerileyeceğiz. O yüzden daha iyi hizmet nasıl olur, eksiklikler neler bunları hızlı bir şekilde tespit edip yolumuza hızla devam edeceğiz. Kamu hizmetlerinin adil, etkili ve verimli, süratli ve kaliteli sunumunu sağlamamız gerekir.” şeklinde konuştu.

“Bakanlık olarak güçlü bir kurumsal geleneğimiz mevcut ”

Bakan Yardımcısı Çiftci, Bakanlık faaliyetlerine de değinerek, ülkemizi, dış politika önceliklerimizle uyumlu olarak gümrük ve ticaret hizmetlerinin en kolay ve en güvenli yapıldığı, dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri haline getirmenin Bakanlık hedefleri arasında yer aldığını ifade etti.

Yasal ticaretin kolaylaştırması kapsamında gümrük işlem sürelerinin azaltılması ve gümrük hizmetlerinden kaynaklanan maliyetlerin en aza indirilmesi noktasında çalışmaların devam ettiğini belirten Çiftci, “Bakanlık olarak güçlü bir kurumsal geleneğimiz mevcut. Bu kurumsal gelenekten beslenen yönetim anlayışı çerçevesinde ülkemizin güvenliği ve sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerimizin yanı şıra ülkemizde ticaret kültürünün geliştirilmesi ve ticari hayatın etkin bir şekilde işleyebilmesi için düzenlemeler yapmakta, esnaf ve sanatkârlarımız ile kooperatiflere yönelik hizmetlerle ilgili politikalar oluşturmakta ve yerel aktörlerimizle, paydaşlarımızla sürekli bir işbirliği ve istişare sürecini yürütmekteyiz.” dedi.

" 15 Temmuz bir milletin “Diriliş”i, 16 Nisan ise “Yükseliş”idir. "

Çiftci, “16 Nisan’da biliyorsunuz ki ülkemizde sivil bir devrim gerçekleşmiştir. Yönetim sistemimizin değişmesi noktasında önemli bir kavşak dönülmüştür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bürokratik ataletle mücadele hız kazanacak ve yönetişim alanında aksayan süreçler minimuma indirgenecektir..” diyerek yeni sistemden beklentilere de değindi.

Bundan sonra çağın gereklerine, milletin özüne ve hakka dayalı bir yönetim anlayışı ile meselelere yaklaşılacağını ifade eden Çiftci, “Nasıl ki siyaset alanında azınlığın çoğunluğa tahakkümü kalktıysa, projeleri olmayan, vatandaşa hizmet götürülmesi noktasında çaba göstermeyen, şeffaf, adil, hızlı ve hesap verilebilirlikten uzak her türlü yönetim anlayışı kalkmış, kalkmadıysa da iflas etmeye mahkûm olacaktır.” dedi.

Bakan Yardımcısı Çiftçi son olarak, “Bu tablo özlenen, üreten ve büyüyen Türkiye’nin ayak sesleridir. Bu başarı tablosunda bizlerde daha kolay ve güvenli ticarete imkân vermiş, vatandaşının refahını, özgürlüğünü ve güvenliğini tesis edebilmeyle yer almak arzusundayız” diyerek konuşmasına son verdi.


 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner303

banner304