Bağış:Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne yaptığını bilir

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Bağış:Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne yaptığını bilir
banner83
 Hatay'ın güneybatısında Türk uçağının düşürülmesine ilişkin Bağış, Türkiye'nin devlet olma geleneği yeni olan bir ülke olmadığını vurgulayarak, ''Bin yılı aşkındır kendi hür, bağımsız yönetimi ile devlet tecrübesi olan bir milletiz. Bu tür olaylarda da büyük devlet olmanın gerektirdiği şekilde hareket ederiz. Herkes müsterih olsun'' diye konuştu.

''Bu konunun iktidarı, muhalefeti olmaz. Bu konunun doğusu batısı olmaz, kadını erkeği olmaz. Bunlar bizim ulusal meselemizdir'' diyen Bağış, şunları söyledi:

''Vatandaşlarımız serin kanlı olsunlar, sakin olsunlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür, büyüktür, ne yaptığını bilir. Biraz sabırla, biraz da anlayışla bu sürecin tamamlanmasını bekleyelim. Tamtam çalmaya hevesli bir yaklaşım da görüyorum. Siyahla beyaz arasında grinin birçok tonu olduğunu da unutmamak gerekir. Türkiye sadece dünden bu yana değil Suriye'deki olaylar başladığından, oradaki eli kanlı zihniyetin zulme başladığı günden itibaren haktan yana, adaletten yana, insanlıktan yana bir tavır sergilemiştir. Bunu da sergilemesi noktasında hiçbir kimsenin ne iznine başvurmuştur ne de başvuracaktır. Nihai netice tam bir aydınlansın ondan sonra büyük devlet olmanın gereği yerine getirilir.''

AB'ye vize muafiyeti

Bağış, AB üyesi 27 ülkenin oy birliği ile Türkiye'nin vize muafiyeti yetkisine başlama yetkisi verdiğini belirterek, ''Bunu yıllardır istiyorduk, maalesef AB Komisyonunun Türkiye aleyhtarları yüzünden bunu alamıyorduk'' dedi.

''Ne zaman ki vatandaşlarımıza vizeler kalkar. 75 milyon vatandaşımız AB üyesi ülkelere rahatlıkla gider gelir. O zaman geri kabul anlaşması uygulanır'' diyen Bağış, şöyle devam etti:

''Geri kabul anlaşması Türkiye üzeriden AB ülkelerine giden 3. dünya ülkeleri vatandaşlarının yakalandıkları zaman ülkelerine nasıl geri gönderileceklerine ve hangi koşullarda barındıracaklarına yönelik bir anlaşma. Bu insanların ülkemize girişinin engellenmesine yönelik sınırlarımızdaki güvenliklerimizin arttırılması gerekiyor. Türkiye'nin sınırlarının korunması AB üyesi ülkeler için de son derece önem taşıyor. Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir arttıkça, daha özgürlükçü, insan haklarına daha duyarlı bir ülke oldukça, Türkiye transit ülke olmaktan hedef ülke olmaya doğru dönüştü. Artık onlar için Türkiye'ye gelip Türkiye'de yaşamak, iş bulmak da önemli hale geldi. Biz de diğer AB ülkeleri gibi bu konuda kendi vatandaşımızı koruyan politikalar üretmeliyiz. Türkiye'nin yol geçen hanına dönmemesi için çalışmalarımızı yapmalıyız."

Türkiye'nin eskiden IMF'den 1 milyar dolar borç alabilmek için 40 takla atan bir ülke konumundan bugün IMF'ye 5 milyar dolar borç verme noktasına geldiğine dikkati çeken Bağış, ''Artık Türkiye ve Türk insanı, büyüklüğünün farkına varması ve başkalarının da bizim büyüklüğümüzün farkına varması gerekiyor. Daha yolun başındayız. Bu hamur daha çok su kaldırır. Ülkemize gelen her Avrupalı turiste, 'ben senin ülkene giderken niye vize almak zorundayım da sen benim ülkeme vizesiz gelebiliyorsun' sorusunu sorsun'' diye konuştu.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv