Assange'a ikinci kez ret

Wikileaks'in kurucusu Assange'ın, İsveç'e iadesi yönünde alınan mahkeme kararını değiştirmek için gösterdiği son hukukî çaba da sonuçsuz kaldı. Assange'ın son çaresi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Assange'a ikinci kez ret
banner83
 Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iadesi kararını avukatları temyiz etmiş ancak İngiliz Yüksek Mahkemesi temyiz başvurusunu 30 Mayıs tarihinde reddetmişti.

Assange'ın avukatı Dinah Rose, 30 Mayıs'ta verilen ret kararının, duruşma sırasında savunmasını yapamadıkları hukukî bir noktaya dayandırıldığını savunarak, kararın yeniden görüşülmesi için başvuruda bulunmuştu.

Ancak İngiliz Yüksek Mahkemesi talebin hukukî açıdan temelsiz olduğu gerekçesiyle davanın yeniden açılması talebini bugün reddetti.

 

Julian Assange, 1,5 yıldır Londra'da ev hapsinde tutuluyor

 

Suçlamaları reddediyor

Avustralya vatandaşı olan 40 yaşındaki Assange, böylelikle İngiltere'deki tüm hukuk yollarını tüketmiş oldu. Bununla birlikte, Assange'ın sözkonusu davasını halen Strasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyabileceği belirtiliyor.

2010 yılında, Stockholm'de iki kadına tecavüz etmekle suçlanan Assange, suçlamaları tamamen reddederek bu iddiaların politik nedenlerle uydurulduğunu savunmuştu.

Julian Assange, 1,5 yıldır Londra'da ev hapsinde tutuluyor. Müvekkillerinin İsveç'e iadesinin, "haksız ve yasa dışı" olacağını belirten avukatları, Assange İsveç'e iade edilirse "adil yargılanamayacağını ve ABD'ye gönderilebileceğini" belirtiyor.

© Deutsche Welle Türkçe

afp/ape, BA/EC

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv