Askeri belge davasında tahliyeler reddedildi, yeni ceza talebi kabul edildi

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 49'u muvazzaf ve 72'si tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge davasında beş gün süren üçüncü duruşma sonunda tahliye taleplerini oy çokluğuyla reddetti. Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada...

02 Ağustos 2013 Cuma 17:43
Askeri belge davasında tahliyeler reddedildi, yeni ceza talebi kabul edildi
İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 49'u muvazzaf ve 72'si tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge davasında beş gün süren üçüncü duruşma sonunda tahliye taleplerini oy çokluğuyla reddetti. Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada cumhuriyet savcılarının, bütün sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiğini, bu sebeple TCK 329/1-2 maddeleri uyarınca "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" suçundan 5 ile 15 yıl, TCK 336/1-2 maddeleri uyarınca da "yasaklanan bilgileri açıklama" suçundan 3 ile 15 yıl olmak üzere toplam 8 ile 30 yıl arasında hapis cezasıyla cezalandırılmaları talebini de kabul etti.

Kadınları kullanarak tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belge temin etme davasının üçüncü duruşması geçen pazartesi günü başladı. Beş gün süren duruşmanın son celsesinde, tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Manisa Milletvekili Özgür Özer de duruşmayı izledi. Ara karardan önce duruşmaya, sanık savunmaları ve taleplerle devam edildi. Tutuklu sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek tahliye ve beraatlerini talep etti. Tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi. Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatini ve tahliyelerini talep ederek taleplerini iletti. Savunma yapan tutuklu sanıklardan Yüzbaşı Mustafa Ufuk Kök, idari bir göreve alınmayı beklerken 12 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın imzalarıyla, Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan Güney Deniz Saha Komutanlığı Turan Askeri Savcılığı'na atandığını söyledi. Hakkındaki suçlamaları reddeden Kök, mecburi görevini tamamladıktan sonra TSK'den istifa edeceğini belirterek beraatini istedi. Sanık ve avukatların savunmalarını tamamlamasının ardından mahkeme heyeti, ara karar için duruşmaya 15 dakika ara verdi. Heyetin salona dönmesinden sonra Mahkeme Başkanı Atilla Rahman kararları açıkladı. Kuvvetli suç şüphesi, birden çok atılı suç, delillerin tam olarak toplanmaması, sanıkların tahliyesi durumunda Genelkurmay Başkanlığı nezdinde ve müşteki ve mağdurlar üzerinde baskı oluşturarak delilleri karartma ihtimali sebebiyle tutuklu 72 sanığın tutukluluk hallerinin devamına oy çokluğuyla karar verildi. Mahkeme Başkanı Rahman, tahliyelerin reddine şerh koydu. Ayrıca sanıklar için istenen cezaları 8 ila 30 yıl arasında arttıran TCK 336/1-2 ve TCK 329/1-2 maddeleriyle ilgili sanıkların ek savunmalarının alınmasına karar verildi. Yurtdışına çıkış yasağı olan tutuksuz sanıkların tamamının, yasağın kaldırılması talepleri de reddedildi. Duruşma eylül ayına ertelendi.
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342