Ankara'dan sert uyarı

Ankara’nın, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-4 savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesine tepkisi sert oldu. Suriye ise karasularının ihlal edildiğini savunuyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Ankara'dan sert uyarı
banner83
 Cuma günü Malatya'dan havalanan F-4 savaş uçağıyla TSİ 11.58'de bağlantı kesildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görüşmeler neticesinde silahsız ve 2 pilotlu uçağın düşürüldüğünün ortaya çıktığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın katıldığı güvenlik zirvesi sonrası yapılan yazılı açıklamada, ''Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır'' ifadelerine yer verildi.

 

Abdullah Gül

Açıklamada, “Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır“ denildi.

Uçağın parçaları bulundu

Gül de yaptığı açıklamada, “Her şey ortaya çıktıktan sonra ne gerekiyorsa yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın'' şeklinde konuştu. Abdullah Gül, “Jet uçaklarının deniz üzerinde uçarkenki süratini düşündüğünüzde, sınırlara kısa mesafeli olarak girilip çıkılması rutindir biraz. Ege'de Karadeniz'de başka yerlerde bunlar rutin şeylerdir. Kötü niyet içermeyen, uçakların süratinden dolayı elde olmadan olan şeylerdir. Acaba öyle mi oldu, yoksa tamamen kendi karasularımızda mı oldu, bunlar ortaya çıkacak. Bunlar, neticeleri ağır olan konular olduğu için daha detaylı açıklamalar erkenden yapılamıyor“ dedi.

Uçağın parçalarının bulunduğunu ifade eden Gül, “Günün aydınlanmasıyla hem karadan hem denizden arama devam ediliyor. İnşallah pilotlar sağ bulunurlar. Şu anda birinci önceliğimiz bu'' diye konuştu. Arama kurtarma çalışmalarına, Türk donanmasına ait gemilerle birlikte Suriye'ye ait gemilerin de katıldığı açıklandı.

Suriye'den açıklama

Öte yandan Suriye resmî haber ajansı SANA'ya demeç veren bir Suriye askerî yetkilisi, “Kimliği tespit edilemeyen bir hava aracı, batıdan alçak bir irtifada ve kara suları üzerinde yüksek hızda uçarak Suriye hava sahasını ihlal etti“ dedi.

 

Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Askerî yetkili, Suriye uçaksavarlarının uçağı, karadan bir kilometre uzaktayken vurduğunu ve uçağın Lattakia bölgesinde Om el Tuyour köyünün batısında Suriye karasularına düştüğünü kaydetti.

ABD basını geniş yer verdi

Savaş uçağının düşmesi ve neticesinde yaşanan gelişmeler Amerikan basınında da geniş yer buldu. Türkiye'nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinin, konuyu NATO'ya taşıyıp taşımayacağının henüz belli olmadığı belirtilen yazılarda, bu son gelişmenin Suriye ile Türkiye arasında bozulan ilişkileri daha da kötüleştirileceği yorumları yapıldı.

Los Angeles Times, ''son gelişmelerin Suriye'deki krizin sınırlarının ötesine geçme potansiyelini ortaya çıkardığı ve Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin daha da bozulması riski yarattığı'' yorumunda bulundu.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle Bangladeş ziyareti sırasında konuştu

FoxNews, ''Türkiye'nin bu konuda nasıl harekete geçeceğinin net olmadığını ama daha önce Suriye'nin, sınırındaki bir mülteci kampına ateş açmasından sonra Türkiye'nin, güvenliğini ihlal edecek hiçbir eylemi hoşgörü göstermeyeceğini belirttiğini'' yazdı.

Almanya endişeli

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise yaptığı açıklamada, Türk askerî uçağının Suriye tarafından vurulduğu yönündeki haberler konusunda endişe duyduğunu söyledi. Bangladeş’i ziyareti sırasında konuşan Westerwelle, olayın tam olarak açıklığı kavuşturulması gerektiğin belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı, “Büyük endişe içerisindeyim. Bu her halükarda var olan gerginliğin daha da tırmanmaması için her şey yapılmalıdır” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

AFP/dpa/Reuters/AA, BS

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv