banner403

AKSİAD Başkanı Urhan: Hukukun üstünlüğü korunmalıdır
Tokat Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Başkanı Hasan Urhan, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de son günlerde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla vahim bir tablonun ortaya çıktı. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının, sonuna kadar araştırılması gerekir. İddiaların hükümetin dört bakanı ve oğullarına, çeşitli seviyedeki bürokratlara uzanması ve bu iddiaların odağında başka bir ülkenin vatandaşlarının bulunması, büyük bir vehamet arz etmektedir. Gerçeklerin hukuk devleti ilkesine uygun bir şekilde yapılacak bağımsız soruşturma ve yargılama süreciyle ortaya çıkarılması ve varsa suçluların cezalandırılmasıyla bir an evvel neticelendirilmesi sadece üyelerimizin değil, tüm kamuoyunun beklentisidir.” dedi.

Masumiyet karinesinin önemine de dikkat çeken Urhan, yargılama süreci sona erene kadar herkesin suçsuz olduğunu ifade etti. Yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini belirterek, “Yargı süreci devam ederken gölge düşürecek eylem ve söylemlerden kaçınılması, yargı bağımsızlığına ve hukuk devleti ilkelerine bağlı kalınması gereklidir. Yargılama sürecinde kamu görevini yerine getiren savcılar ve emniyet güçlerini suçlu gibi gösterip yürütülen soruşturmaya leke düşürülmemesi gerekir. Tüm sürecin hukukun üstünlüğüne olan güvenimizi destekleyecek şekilde ilerlemesi en büyük arzumuzdur.” şeklinde konuştu. Türkiye’deki ekonomik istikrarın çok hassas dengeler üzerinde olduğunu vurgulayarak, "İş dünyası olarak en büyük kaygımız, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemesidir ancak rüşvet ve yolsuzluk iddialarını ortaya çıkaranlara bir linç kampanyası düzenlenerek, piyasaların istikrarı bozulmamalıdır. Yapılan operasyonda, iddiaların üzerine kararlılıkla gidilmelidir." dedi.

AKSİAD Başkanı Urhan, soruşturma ve yargılama sürecinde atılan her adımın yalnızca demokratik hukuk devletine değil, aynı zamanda evrensel hukuk kurallarıyla taraf olunan uluslararası anlaşmalara da uygun olması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Devlette rüşvet, insanda kansere benzer. Zamanında tedbir alınıp önüne geçilmediği takdirde bütün bedeni sarar ve ülkeyi çökertir. Rüşvet ve yolsuzluk söylentilerinin üzerine demokratik ülkelerde olduğu gibi evrensel hukuk kurallarına uygun, hızlı ve erdemli bir şekilde gidilmezse oluşacak güven eksikliğinin ülkemizi de olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. İddiaların soruşturulması neticesinde ortaya çıkacak hakikatlerle demokrasimiz daha da güçlenecektir. Hukukun önünde herkesin eşit olması ilkesi gözönüne alınmalıdır. Ülkemizde ekonomik büyüme ve ilerlemenin devam edebilmesi için öngörülebilirliğin sağlanması, öncelikli bir hedef olmalıdır. Bunu sağlamak için şeffaflık, daha fazla demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. AKSİAD olarak, şimdiye kadar olduğu gibi ülkemiz ve milletimiz adına güzel ve iyi olan her projeyi ve adımı destekleyip yapılan yanlışları da ifade etmeye devam edeceğiz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner405

banner397