Ağrı kesiciler ve alkol horlamaya sebep oluyor

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, alkol, sigara, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçların fazla kullanılması halinde dil ve boğazı oluşturan kasların gerginliğini azalttığını ve bu durumun horlamaya sebep olduğunu...

02 Ağustos 2013 Cuma 15:05
Ağrı kesiciler ve alkol horlamaya sebep oluyor
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, alkol, sigara, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçların fazla kullanılması halinde dil ve boğazı oluşturan kasların gerginliğini azalttığını ve bu durumun horlamaya sebep olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Cevdet İzmirli, horlamanın hafife alındığını, çoğu zaman bir rahatsızlık olarak görülmediğini ancak çok ciddi rahatsızlıklara yol açtığını belirtti. Horlamanın kalp ritmini bozduğunu, uzun vadede yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak kalp büyümesi gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olduğunu vurgulayan İzmirli, "Horlama genelde solunum yolunda daralma yaşayanlarda, boynu kalın ve boyu kısa olan ile şişman kişilerde görülüyor. Alkol, sigara, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçların fazla kullanılması halinde dil ve boğazı oluşturan kasların gerginliğini azaltıyor. Bu durum horlamaya sebep oluyor." dedi.

Ayrıca burun kemiği eğriliği, burun eti büyümeleri, kronik sinüzitler, burun polipleri, burun alerjileri ve burunda oluşan kanserlerin horlamaya neden olabileceğinin altını çizen İzmirli, bu vakaların çoğunun cerrahi müdahale ile tedavi edilebildiğini ifade etti. Ameliyata uygun olmayan veya ameliyatla iyi sonuç alınamayan hastalarda 'CPU' cihazının kullanıldığını ve başarı oranını yüksek olduğunu dile getiren İzmirli, bu cihazın uyku sırasında takılan bir maskeyle basınçlı hava solunmasını sağladığını, böylelikle solunum yollarının uyku sırasında daralmasını önlediğini kaydetti.

        İzmirli, horlamamak için şu tavsiyelerde bulundu: "Spor ve egzersiz yapın, hareket horlamaya iyi geliyor. Uykudan hemen önce uyku ilacı sakinleştirici tarzı ilaçlar almayın. Uykudan 4 saat önce alkol almayın. Uykudan 3 saat önce ağır yemek yemeyin. Uykuda sırt üstü yatmak yerine sağ yana yatın."
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342