AB’ye Türkiye uyarısı

AB’nin eski dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana, Handelsblatt’ta yayımlanan makalesinde, Avrupa’yı Türkiye konusunda uyardı. Solana, AB'nin Türkiye'ye odaklanması gerektiğine dikkat çekti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
AB’ye Türkiye uyarısı
banner83
 NATO'nun eski genel sekreteri ve AB'nin eski ortak dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javier Solana, AB'yi öncelikleri konusunda uyardı.

İspanyol politikacı, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ta konuk yorumcu olarak yayımlanan makalesinde, Euro Bölgesi'ndeki mevcut borç krizinin aşılacağına ve Avrupa'nın bu krizden daha sağlam ve etkin bir şekilde çıkacağına inandığını, ancak bu amaca ulaşabilmek için borç krizini aşmanın yetmediğini, Avrupa'nın doğusunun en önemli üç ülkesiyle ilişkilerin sağlam bir temele oturtulması gerektiğini kaydetti.

 

AB'nin eski ortak dış politika ve güvenlik yüksek temsilcisi Javier Solana

 

Bu ülkeleri Türkiye, Rusya ve Ukrayna olarak sıralayan Solana, Türkiye'nin AB üyeliğini heyecanla desteklediğini vurgulayarak, Müslüman, demokratik ve nüfusunun önemli bölümü genç bu ülkenin AB'yi önemli alanlarda güçlendirebileceğini kaydetti.

"Zekice değil"

AB ile tam üyelik müzakerelerinin çok yavaş ilerlediğini ve bunun stratejik açıdan zekice olmadığını belirten Solana, “Çünkü Türkiye'nin Orta Doğu'daki büyük otoritesi Avrupa için çok önemli. Türkiye, Suriye'den Arap Baharı ülkelerine, büyük bir nüfuz sahibidir” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yılın ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenecek olmasına da atıfta bulunan Solana, Türkiye'nin AB üyeliği tartışmalarının bu dönemde muhtemelen daha hararetli hal alacağını belirtti ve “Türkiye Kıbrıs'ı bölünmüş adanın tek temsilcisi olarak kesinlikle tanımayacaktır. Kıbrıs açıklarında keşfedilen petrol de başka bir komplikasyon oluşturacaktır” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

DWBK/AŞ

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv