ABD:Esad rejiminin hesap vermesi için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız

Turiye’nin bir Türk uçağını düşürmesi hakkında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Tarafından Yapılan Basın Açıklaması, 24 Haziran 2012, Gayrıresmi Tercüme...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
ABD:Esad rejiminin hesap vermesi için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız
banner83
Suriye’nin bir Türk uçağını düşürmesi hakkında ABD Dışişleri Bakanı Clinton Tarafından Yapılan Basın Açıklaması, 24 Haziran

22 Haziran tarihinde Suriye güçlerinin Türk F-4 savaş uçağını düşürmesi olayına ilişkin derin üzüntülerimi bildirmek için Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu ile dün görüştüm. Kendisine ayrıca kalbimizin ve dualarımızın kayıp pilotlar ve sevdikleriyle beraber olduğunu ilettim. Dışişleri Bakanı, beni olayın ayrıntıları hakkında bilgilendirdi ve Suriye ordusunun, uçaklarına uyarıda bulunmadan ateş açtığını iletti. Amerika Birleşik Devletleri, bu küstah ve kabul edilemez eylemi olabilecek en şiddetli biçimde kınamaktadır. Bu eylem, Suriye makamlarının uluslararası kurallar, insan hayatı ve huzur ve asayiş karşısında sergilediği yeni bir duyarsız ihmalkarlıktır.

Amerika Birleşik Devletleri, bu olayın akabinde Türk Hükümeti’ne sonuna kadar destek vereceğini ve Türk halkıyla dayanışma içinde olacağını teyit eder. Olayın soruşturulmasında ve Türkiye’nin vereceği cevabı belirlemesinde Türk yetkililerle, Güvenlik Konseyi'nde de dahil olmak üzere, yakın temas içinde olmayı sürdüreceğiz. Esad rejiminin hesap vermesi için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız.

Türkiye kendi halkına karşı şiddet uygulayan Suriye rejimine yönelik olarak uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara önderlik etmiştir. Suriye'de demokratik bir geçişi teşvik etmek amacına yönelik geniş çabalarımızın bir parçası olarak Türkiye ile yakın işbirliğimizi sürdüreceğiz. Bu aciliyet arz eden bir çalışmadır ve bir sonraki adımlar konusunda New York'ta BM Güvenlik Konseyi ile, Brüksel'de NATO ve AB ile, ve Cenevre'de Özel Temsilcisi Kofi Annan'la danışmalarda bulunacağız.


ORJİNAL METİN

STATEMENT BY SECRETARY CLINTON

I spoke with Turkish Foreign Minister Davutoglu yesterday to convey our grave concern about the downing of a Turkish F-4 fighter jet by Syrian forces on June 22. I also told him that our thoughts and prayers are with the missing pilots and their loved ones. The Foreign Minister briefed me on the specifics of the incident, including that the Syrian military shot its plane down without warning. The United States condemns this brazen and unacceptable act in the strongest possible terms. It is yet another reflection of the Syrian authorities' callous disregard for international norms, human life, and peace and security

The United States reaffirms its strong support for the Turkish Government and its solidarity with the Turkish people in the wake of this incident. We will maintain close contact with Turkish officials as they continue to investigate the incident and determine Turkey's response, including in the Security Council. We will work with Turkey and other partners to hold the Assad regime accountable.

Turkey has been a leader in the international community's effort to address the Syrian regime's violence against its own people. We will continue our close cooperation with Turkey as part of our broader efforts to promote a democratic transition in Syria. This work is urgent, and we will be consulting in New York with the Security Council, in Brussels with NATO and the EU, and in Geneva with Special Envoy Kofi Annan on next steps.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv