AB ile vize muafiyeti süreci başladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi'nin dün Türkiye'yle vize muafiyetinin başlaması için AB Komisyonu'nu yetkilendirmesine karşılık olarak, Türkiye'nin de bugün geri kabul anlaşmasını paraf edeceğini bildirdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
AB ile vize muafiyeti süreci başladı
banner83
 Davutoğlu, CNNTÜRK'ün canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AB ile vize muafiyet görüşmeleri konusundaki soru üzerine Davutoğlu, AB Konseyi'nin dün Türkiye'yle vize muafiyetinin başlaması için komisyonu yetkilendirdiğini hatırlatarak, böylece dün itibarıyla AB ile Türkiye arasında vize muafiyet sürecinin başladığını söyledi.

Davutoğlu, "Bugün de biz bu yetkilendirmenin karşılığı olarak, öğleden sonra AB Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Selim Yenel geri kabul anlaşmasını paraf edecek. Dolayısıyla ilk adım, karşılıklı ilk senkronize adım atılmış olacak. Dolayısıyla süreç başladı. Ben bunu çok tarihi bir adım olarak görüyorum" dedi.

AB'li muhataplarıyla bundan sonraki sürecin takvimlendirmesini de konuştuklarını ifade eden Davutoğlu, bundan sonra AB tarafının Türkiye'ye takip edilecek yol haritası ile ilgili bir eylem planı getireceğini söyledi.

Bu eylem planının bir an önce getirilmesini istediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Bu eylem planı bize getirildiği zaman biz de geri kabul anlaşmasını imzalayacağız. Bu eylem planı uygulanmaya başladığı zaman, ilerleme sağlandığında geri kabul anlaşmasının onay işlemini yapacağız. Eylem planı, vize muafiyetiyle neticelenecek noktaya geldiğinde de biz de geri kabul anlaşmasını uygulamaya başlayacağız" dedi.

Tam vize muafiyetine geçişin üye olan ülkelerde iki üç yılı aldığını ifade eden Davutoğlu, bu konuda Türkiye'nin hazırlıklarının iyi olduğunu ve süreci hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın dün Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yaptığı görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceğine ilişkin soruyu yanıtlarken Davutoğlu, kendisinin ikili temaslarda bulunmak üzere 5 Temmuz'da Paris'e gideceğini belirterek, "5 Temmuz görüşmesinden sonra inşallah ilişkilerimizdeki bu durağanlık ortadan kalkacak" dedi.

Hollande'ın verdiği mesajlarla, geçen dönemde yaşanan sıkıntıları aşma iradesine sahip olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminin arızi ve konjonktürel bir dönem olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Türkiye-Fransa ilişkileri bu arızi dönemlerde ortaya çıkacak sıkıntıları aşacak güce sahiptir. Bizim ilkesel tutumumuz bellidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hükümeti kendisine saygı gösterildiğinde, bütün milletlere saygı gösterir. Kendisine saygısızlık yapıldığında, bunun karşılığında hem devletimizin onuru, milletiminiz onuru hem de ulusal çıkarlarımız çerçevesinde gerekli adımları atar" diye konuştu.

Türkiye'nin Fransa'ya uyguladığı yaptırımların devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Davutoğlu, "Sayın Hollande ile yapılan görüşme sonrasında Sayın Başbakanımız da gerekli talimatları verdiler. Yaptırımlar, Fransa'nın bu yeni tutumu dolayısıyla gündemden düşecektir" dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme trendi içine gireceğini ifade eden Davutoğlu, kendisinin Paris ziyaretiyle birlikte yaptırımların kaldırılması dahil bundan sonra atılacak olumlu adımların ele alınacağını kaydetti.

Davutoğlu, prensip olarak dün Başbakan Erdoğan ve Hollande arasında yapılan görüşmenin iyi bir başlangıç oluşturduğunu söyledi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv