81 Belediyemiz Riskli Binaları Bildirecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin yasanın çıktığını anımsatarak, "81 valiliğimize, 81 belediyemize yazı gönderdik. Bize riskli binaları, riskli bölgeleri bildirecekler" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
81 Belediyemiz Riskli Binaları Bildirecek
banner83
 Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine ilişkin yasanın çıktığını anımsatarak, ''81 valiliğimize, 81 belediyemize yazı gönderdik. Bize riskli binaları, riskli bölgeleri bildirecekler. Bu doğrultuda hangi belediyemiz başarılı olmuşsa, hangi belediyemiz vatandaşı ikna etmişse, razı olan ve isteyen vatandaşlardan başlayacağız'' dedi.

Bayraktar, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Infrastructure for Spatial Information (INSPIRE) Konferans'ında yaptığı konuşmada, bilgi sistemlerini geliştiren ülkelerin, bugün bilgi dünyası ile teknoloji dünyası arasındaki köprüyü kurarak gelişmişliğin zirvesine oturduklarını söyledi.

Türkiye olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanım alanında hızlı bir büyümeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin son 10 yılda genişbant erişimi ve mobil iletişimin yaygınlaşmasıyla sektörel büyümede gurur verici seviyeye ulaştığını kaydetti.

Bakanlığın, yaşanabilir çevre ve marka şehirler oluşturma hedefi doğrultusunda bilişimin sunduğu bütün imkanları kullanmaya devam ettiğine işaret eden Bayraktar, yeni çıkan kanun kapsamında, riskli alanların belirlenmesi ve dönüşüm alanlarının planlanmasında bilgi teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanıldığını ve kullanılacağını belirtti.

Bayraktar, ''Bu doğrultuda 81 valiliğimize ve 81 belediyemize yazı yazarak bir birliktelik oluşturma doğrultusunda riskli alanların ve riskli yapıların belirlenmesi noktasında çalışmamızı başlattık. Bu noktada, bu coğrafi bilgi sistemleri ve INSPIRE'nin çok ciddi katkısı olacağı muhakkaktır'' dedi.

Bakanlığın bir taraftan ulusal coğrafi bilgi sisteminin kurulmasına, kullanılmasına ve geliştirilmesine dair çalışmaları yürütürken diğer taraftan yerel yönetimlerin planlama, harita, altyapı ve üst yapıya ilişkin faaliyetleri ile ilgili kent bilgi sistemlerinin standartlarının belirlenmesi ve yaygın bir şekilde kullanılmasını teşvik ve ulusal coğrafi bilgi portalını işletme görevini de yerine getirdiğini anlatan Bayraktar, ulusal coğrafi bilgi sistemi altyapısının kurulması ile çalışabilir coğrafi veri standartları belirlenerek; e-devlet uygulamalarının yaygınlaşmasının sağlanacağını ve vatandaşa verilen hizmetin niteliği ve niceliğinin arttırılacağını dile getirdi.

Bayraktar, ''Bu sayede veri paylaşımı sağlanarak mükerrer veri üretiminin önlenmesi neticesinde kaynak israfının önüne geçilecek, doğru ve güncel coğrafi bilgiye erişim sağlanması ile karar destek süreçleri iyileşecek ve kamuda etkin yönetime hizmet edilecek, veriye hızlı ve kolay erişim sağlanarak yatırım süreçleri iyileşecektir'' dedi.

Erdoğan Bayraktar, bakanlık bünyesindeki coğrafi bilgi sistemlerini, ülke genelinde çok daha ileri düzeyde yaygınlaştırmayı, hedeflediklerini söyledi.

''Ülke kadastrosunun yüzde 95'ini bitirdik''

Bakanlığın, kent bilgi sistemi standartlarının belirlenmesi için yürüttüğü çalışmalar neticesinde, kent bilgi sistemlerine ilişkin veri standartları, iletişim protokolleri ve sistem mimarisini tanımladığını anlatan Bayraktar, vatandaşların parsel bilgilerini, imar planları bilgilerini evinden, bilgisayarından rahatlıkla görebilecekleri bir ortam sağlanacağını ifade etti.

Bayraktar, ''Proje, kentsel verilerin standart bir şekilde paylaşılmasını sağlayacaktır. Güncel ve nitelikli verinin elde edilmesiyle, yerel yönetimlerin iş süreçleri iyileşecek, gelir takibi kolaylaşacak ve karar destek mekanizmaları hızlanacaktır'' diye konuştu.

Tapu ve kadastro sisteminde de ciddi gelişmeler kaydettiklerini, ülke kadastrosunun yüzde 95'ini bitirdiklerini ifade eden Bayraktar, TAKBİS çalışmaları ile çok amaçlı arazi bilgi sistemini kurarak, diğer kurum ve kuruluşlara entegre bir e-devlet projesi oluşturduklarını anlattı.

Bayraktar, ''2001 yılında başlatılan TAKBİS projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar neticesinde, yurt genelindeki 55 milyon parselin tapu kayıtları sayısal ortama aktarıldı. Ayrıca bunlardan 40 milyon parselin tapu ve kadastro entegrasyonu tamamlandı. TAKBİS kapsamında 957 tapu müdürlüğünün veri giriş işlemleri bitmiş olup on-line hizmet vermektedirler'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan ''yapı denetimi'' çalışmalarında firmaların, yapısını, denetçi personelini ve çalışma sistemlerini kontrol edebildikleri yeni bir yapı denetim sistemi uygulamasına geçildiğini söyleyen Bayraktar, coğrafi bilgi sistemleri sayesinde bundan sonra Türkiye'de gerek yapı ruhsatlarının gerek inşaatlar bittikten sonra iskan müsaadelerinin çok daha kolay verilebileceğini, fakat denetimlerin çok daha ciddi bir hal alacağını, denetim sistemlerinin gerek belediyeler gerekse yapı denetim kuruluşları tarafından yine bu coğrafi bilgi sistemleri sayesinde üç boyutlu otofoto sistemlerinin oluşturulması sayesinde çok daha ciddi bir konuma geleceğini belirtti.

''Şu anda çok talep var''

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bayraktar, Türkiye'de afet riski taşıyan binalar, afet riski olan bölgelerin dönüştürülmesi için çok ciddi bir sürece girdiklerini belirterek, ''Yasamız çıktı. Bunun için 81 valiliğimize, 81 belediyemize yazı gönderdik. Önemli 5 vilayetimizde İstanbul, İzmir, Bursa, İzmit ve Sakarya, alt belediyelerine de yetki verdik, bize riskli binaları, riskli bölgeleri bildirecekler. Bu doğrultuda hangi belediyemiz başarılı olmuşsa, hangi belediyemiz vatandaşı ikna etmişse razı olan ve isteyen vatandaşlardan başlayacağız. İstemeyenleri biraz daha sonraya bırakacağız'' dedi.

Şu anda çok talep olduğuna işaret eden Bayraktar, çok acil risk taşıyan binaların da öncelikleri olduğunu vurguladı.

Erdoğan Bayraktar, ''Türkiye'nin hemen hemen her tarafından talep var. Diyarbakır'dan da var Gaziantep'ten de var. Ama bizim için tabi deprem aksı üzerindeki şehirler önemli, nüfusun ve ekonominin yoğun olduğu şehirler önemli. Yoğun bir şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Süreç başladı'' diye konuştu.

Sevda Tepesi ile ilgili bir soru üzerine ise Bayraktar o konunun kapandığını belirtti.

''Bilgi teknolojisini iyi kullanan büyük şehirlerden biriyiz''

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da dünyada çok daha yoğun çevre bilincine ihtiyaç olduğunu ifade ederek, bu konuda yapılan çalışmaları fevkalade önemsediklerini, bu konferanstan iyi sonuçlar çıkmasını arzu ettiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasında, bilgi teknolojisini iyi kullanan büyük şehirlerden biri olduklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2004 yılından bugüne kadar, kent içinde bin 800 kilometre fiberoptik kablo döşediklerini, akıllı ulaşım sistemleri kurduklarını, akıllı sinyalizasyon sistemleri oluşturduklarını ve mobil trafik uygulaması gerçekleştirdiklerini hatırlatan Topbaş, ''İstanbul'un tamamının dijital haritalarını çıkarttık. Bundan şehir rehberini ürettik. Navigasyon hazırlanmakta ve 3D teknolojisiyle tasarlanmakta. Toplu ulaşım bilgi sistemleri, anlık veriler şeklinde insanımıza ulaşacak. Yakında 3 boyutlu navigasyon tabletlerde ve cep telefonlarında insanlarımızın hizmetine sunulacak'' diye konuştu.

Verilen bilgiye göre bu yıl ilk defa, AB üyesi olmayan bir ülkede, Türkiye'de düzenlenen ve 27 Haziran'da sona erecek olan INSPIRE Konferansı'nın ana temasını, çevre bilgisi ve yeniliğin paylaşımı oluşturuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen konferansa, yurt içi ve yurt dışından konusunda uzman yaklaşık bin kişi katılıyor.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv