60 yıl sonra bir ilk

Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Libya'da ilk özgür seçimler yapıldı. Seçmenin yüzde 60'ı oy kullandı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
60 yıl sonra bir ilk
banner83
 Libyalı seçmenler, cumartesi günü ülkede 60 yıl sonra düzenlenen ilk özgür seçimlerde oy kullanmak için sandık başına gitti. Seçimlere katılım oranının yüzde 60 civarında olduğu açıklandı. Seçim Komisyonu'nun yaptığı açıklamaya göre, sandık başına çağrılan 2 milyon 800 bin seçmenden 1 milyon 600 bini oyunu kullandı.

Seçim gözlemcileri, bazı sorunlar yaşansa da seçim merkezlerinin yüzde 98'inin en azından günün belirli bir bölümünde açık olduğunu bildirdi. Ülkenin doğusundaki bazı seçim merkezleri ise gün içinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle gece geç saatlere kadar açık kaldı.
Seçimlerde 2013 yılında yapılacak genel seçimlere kadar ülkeyi 14 ay yönetecek kurucu meclis niteliğindeki Ulusal Meclis belirlenecek.

Libya Seçim Komisyonu Başkanı Nuri El Abbar, seçim sonuçlarına dair ilk açıklamanın pazartesi günü yapılacağını açıkladı. Seçim takvimine göre, seçimlerin nihai sonuçlarının çarşamba günü açıklanması planlanıyor.

'Şiddet olaylarına rağmen başarı'

Çoğu Libyalının seçim coşkusuna rağmen, bazı şiddet olayları da yaşandı. Ülkenin doğusundaki Ecdebiye kentindeki bir seçim merkezi yakınında kimliği tespit edilemeyen silahlı bir saldırgan, bir seçim karşıtı protestocuyu vurarak öldürdü.

Ecdebiye kenti, bölgeleri için daha fazla bağımsızlık isteyen doğulu seçim karşıtlarının düzenlediği protestoların merkezi konumunda. Şiddet olaylarına karşın Batılı gözlemciler, seçimin bir başarı olarak nitelendirilebileceğini bildirdi.

21 kişilik AB gözlemci ekibinin başkanı Alexander Graf Lambsdorff, seçimin tarihî olduğunu kaydetti. Lambsdorff, “Genel olarak bu seçim Libya için tarihî bir kilometretaşı anlamına geliyor dedi.

©Deutsche Welle Türkçe
Reuters/dpa/AP/AFP, BS/HK
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv