22.06.2012 - Avrupa basınından özetler

AB liderlerinin Roma zirvesi ile Breivik hakkında savcının verdiği mütalaa öne çıkan yorum konuları.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
22.06.2012 - Avrupa basınından özetler
banner83
 Muhafazakar Fransız gazetesi Le Figaro, İtalya’nın başkenti Roma’da mali kriz konusunda bugün yapılacak dörtlü temasların önemli bir aşama olduğunu belirterek yorumuna şu görüşlerle devam ediyor:

“Almanya Başbakanı Angela Merkel, Roma'da İtalya Başbakanı Mario Monti, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile buluşması öncesinde çok dağınık görünen siyasi tabloya biraz çeki düzen vermek istedi. Kasanın anahtarı Almanya Başbakanı’nın elinde. Merkel, eğer başka türlü çözüm mümkün değilse, o anki somut duruma göre yardım elini uzatmaya hazır; ancak borçların tüm birlik üyeleri arasında paylaştırılmasına ve bu durumun kalıcı bir biçimde kurumsallaşmasına karşı. Roma’daki dörtlü görüşme önemli bir aşama. Angela Merkel burada çok sayıda talebin muhatabı olacaktır. Ve eğer bu müzakerelerden dar sınırlar içinde kalmayacak bir uzlaşının çıkması isteniyorsa, o zaman görüşmelerin Almanya’ya karşı değil, Almanya ile fikir birliği içinde yürütülmesi gerekir.”

Muhafazakar Hollanda gazetesi “De Telegraaf” yorumunda, AB ülkelerinin siyasi açıdan daha sıkı entegrasyonu tartışması kapsamında şu görüşleri yorum sütununa taşımış:

“Siyasi birliğin oluşturulması artık kaçınılmaz olarak algılanıyor. Güçlü Euro ülkeleri, direnç gösterilmediği sürece Avrupalı bürokratların ve zayıf konumdaki ülkelerin ağına düşüyor. Burada bir güvensizlik sorunu ortaya çıkıyor. 27 üyeye ve bağımsız çalışan ulusal hükümetlere sahip Avrupa'da konulara farklı siyasi yaklaşımlar zafiyet olarak algılanıyor. Egemenliğin Avrupalı kurumlara devredilmesi ise zaten demokratik eksiklikleri bulunan bu kurumlara ek sorunlar getirecektir. Burada tek akılcı ve sınırları da belirgin olan adım, Avrupa’da merkezî bir banka denetleme dairesi oluşturmaktır.”

Avusturya’nın muhafazakar gazetelerinden “Die Presse”, Mısır’da devlet başkanlığı seçim sonuçlarının hâlâ bekleniyor olmasına atıfla, “Askerlerin Tehlikeli Oyunu” başlıklı bir yorum kaleme almış:

“Mısır’da Yüksek Askerî Konsey şimdiye kadar dizginleri elinde tutuyordu. Ancak son dönemlerde askerler, ellerindeki iktidar gücünü gittikçe daha fazla küstahlaşarak sergiliyorlar. Oynadıkları, tehlikeli bir oyun! Eğer yüzleri kızmaz da, birtakım hilelerle adayları olan Ahmed Şefik’i parlamentoya taşımaya kalkarlarsa, hatta sivil bir devlet başkanı yerine kendi iktidarlarını sürdürmeye devam ederlerse, o durumda Mısır yeni bir kaos dönemine girer. Mısır en kalabalık nüfusa sahip Arap ülkesi. Bu ülkede olan bitenler bölgedeki başka gelişmeler açısından -en azından- güçlü sembolik bir anlam taşımaktadır.”

Norveç’te on haftadan bu yana devam eden ve 77 kişinin ölümünden sorumlu tutularak yargılanan, aşırı sağcı Anders Behring Breivik davasında bugün son mütalaalarını sunan iddianame heyeti, Breivik'in psikiyatrik tedaviye gönderilmesini istedi. Liberal Danimarka gazetesi “Politiken”in bu konudaki yorumu şöyle:

“Anders Breivik'in terörist ya da aklî dengesi bozuk bir kişi olarak yargılanması, sadece nasıl ve hangi kapsamda bir ceza verileceği açısından değil, onun bu eylemlerini bizlerin kavraması açısından da önemli. Aklî dengesinin bozuk olmasının, onun aşırı sağcı siyasi görüşlerinin önüne geçmesi ise her tür akılcı yaklaşıma ters düşüyor. Buna rağmen iddianame hukuk prensiplerine uyarak, her türlü şüphenin sanık lehinde kullanılmasından yana tavır alıyor. Eğer mahkeme yargıçları, savcılık heyetinin mütalaasına uygun karar verecek olursa, o zaman bu dava Norveç için uğursuz bir travmaya dönüşür. Zira psikolojik denge bozukluğu teşhisi, bu davanın gün ışığına çıkarttığı aşırı sağcılık, şiddet içeren bilgisayar oyunları, sosyal izolasyon, erkeklerin (toplumdaki) modern rolleri ve çocuklukta terk edilmişlik gibi ülkenin önemli tartışma konularını gölgede bırakacaktır.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Çelik Akpınar

Editör: Nihat Halıcı

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv