16 AB ülkesinden ders niteliğinde makale

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyesi 16 ülkenin dışişleri bakanlarının Türkiye hakkında yayımladıkları ortak makalenin Türkiye'nin AB'ye yapacağı katkıları mükemmel şekilde özetleyen bir manifesto olduğunu belirtti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
16 AB ülkesinden ders niteliğinde makale
banner83
 Bağış, yaptığı açıklamada, 16 ülke Dışişleri Bakanlarının bir araya gelerek Türkiye hakkında adeta ders niteliğinde bir makale kaleme almalarının güçlenen Türkiye'nin mührü olduğunu söyledi.

Bunun tarihi bir manifesto olduğunu vurgulayan Bağış, "Türkiye'nin AB'ye yapacağı katkıları mükemmel şekilde özetleyen bir manifestodur. 27 AB ülkesinden 16'sı bu makalede Avrupa'da Türkiye'nin üyeliğine kuşkuyla bakanlara ders vermiştir. Bu, Türkiye üzerinden istismar siyaseti yürüten, Avrupa'yı içine kapatmaya çalışan zihniyetlere tarihi bir tokattır" dedi.

Makalede yer almayan diğer 11 AB ülkesinin de bu 16 ülkenin ortak bir sesle dile getirdiği gerçeklerin farkında olduğuna inandığını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

"Dünyaya gözlerini ve algılarını kapamayanlar, bu gerçeklerin fazlasıyla bilincindedir. Bu makaleyi kaleme alan cesur Avrupalı dostlarımıza müteşekkiriz. Yükselen bu ortak ses, Avrupa'daki sağır duvarları da aşmamıza yardımcı olacaktır. Zamanın ruhu Türkiye'nin yanındadır. Dünyanın gerçekleri Türkiye'yi işaret etmektedir. Bu gerçekleri cesurca dile getiren 16 ülke Dışişleri Bakanlarının her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz."

AB'ye üye 16 ülkenin dışişleri bakanları EUobserver'da dün yayımladıkları ortak makalede, AB'nin, ekonomik güçlükler ve Ortadoğu'da devam eden istikrarsızlıkla karşı karşıya olduğu bir dönemde Türkiye ile ilişkilerin her zamankinden çok daha büyük önem taşıdığını ve Türkiye'nin katılım sürecini işbirliği için hayati öneme sahip bir çerçeve olarak gördüklerini bildirmişlerdi.
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv