10.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler

Bugün Avrupa basınında Libya’nın durumuna dair yorumlar öne çıkıyor. Ayrıca Mısır’daki siyasi gelişmeler dikkat çekiyor, İsrail’in Yahudi yerleşim yerlerini yasal kabul eden raporu yorum köşelerine konu oluyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
10.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler
banner83

 Fransız gazetesi Paris Normandie yorumunda Suriye'deki durumu değerlendiriyor:

“Eski BM Genel Sekreteri ve uluslararası Suriye özel temsilcisi Kofi Annan hiçbir çabadan kaçınmıyor. Ancak şimdiye kadar sonuç alınamadı…Kimse Kofi Annan'ın barışçıl bir çözüm hedeflediğini inkâr edemez. Ve Suriye lideri Beşar Esad'ın her ne pahasına olursa olsun koltuğunda kalmak istediğini ve bu uğurda ne kadar gerekiyorsa o kadar insan öldüreceğini de kimse inkâr edemez. Suriye'deki uyuşmazlığın Mısır ya da Tunus'ta yaşanan devrimlerden farklı olduğunu görmemiz gerekiyor. Suriye'de yaşananlar daha çok özgürlük için çabalayan bir halkın meşru isyanıdır. Yoksa Suriye'de iki ordu karşı karşıya savaşmıyor.”

İspanya'nın El País gazetesi de Mısır'daki siyasi duruma yorum getiriyor:

“Mısır'ın ilk sivil ve muhafazakâr Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ordu arasında, tehlikeli bir uzlaşmazlığa yol açabilecek, atılan demokratik adımları önleyebilecek alenî bir iktidar mücadelesi başladı. Mısır her şeyin her zaman göründüğü gibi olmadığı bir ülke. Ve bulunduğu bölgede de her şey göründüğü gibi değil. Mursi ile ordu arasında gizli pazarlıklar yapıldığı söylentileri dolaşıyor. Her ne olursa olsun iki taraf da şiddet kullanma tehdidinden kaçınıyor. Mısır halkının ve bölgesel güçlerin ne olduğunu anlayabilmesi için durumun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Mısırlıların, demokrasiyi sağlamlaştırmak ve ekonomiyi bataklıktan çıkarmak için, istikrarlı bir siyasete ihtiyacı var.”

Lüksemburg gazetesi Luxemburger Wort İsrail'in Filistin topraklarındaki yerleşim politikasına değiniyor. Gazete İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından görevlendirilen hukuk komisyonunun, Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerinin yasal olduğu sonucuna varan raporunu eleştiriyor:

"Bir hukuk komisyonu Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin yasal olduğuna karar verdi. İsrail hükümeti sevinç çığlıkları atarken Filistin ile uluslararası toplum şaşkın. Parlamento komisyonunun vardığı sonuç, İsrail hükümetinin kendini uluslararası hukuk ve Cenevre konvansiyonlarının üstünde gördüğü, kibirli bir tutum sergilediğine delalet ediyor. En kötüsü de Tel Aviv Filistinlilerle olan barış görüşmelerini bu şekilde -daha önce sıkça olduğu gibi- tehlikeye atıyor ve yangını körüklüyor."

Avusturya'dan Die Presse gazetesi Kıbrıs'ın Rusya ve Çin'den kredi talep etmesini yorum köşesine almış:

"Euro krizinin Avrupa'yı nasıl bir baskı altına aldığını 1 Temmuz'dan bu yana görüyoruz. Bu tarihten itibaren AB Konseyi dönem başkanlığını devralan Kıbrıs hükümeti arsızca yabancı çıkarlara hizmet ediyor. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Dimitris Hıristofyas şişen kamu borçlarını Kremlin'in verdiği 2,5 milyar euro değerindeki kredi ile ödeyebilir. Bir AB ülkesinin büyük çabalarla oluşturulan Euroyu kurtarma fonlarını (EFSF-ESM) kullanmak yerine yabancı bir ülkeden para dilenmesi çok çirkin. Bu davranışın sebebi belli: Kıbrıs malî durumunu Brüksel'in detaylı şekilde incelemesini istemiyor."


10.07.2012 - Alman basınından özetler

Alman basınında bugün kişisel verilerin korunması ile ilgili tartışmalar ve Mısır'da parlamentonun yeniden göreve çağrılmasıyla ilgili yorumlar dikkat çekiyor.

Almanya, kişisel bilgilere üçüncü şahısların ulaşmasını kolaylaştıran yasa tasarısını tartışıyor. Henüz yürürlüğe girmeyen, ancak mecliste kabul edilen yasal düzenlemeye göre, muhtarlıklar, isim ve adresleri belli bir ücret karşılığında reklam verenlere satabilecek. Yasanın Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı finalinde Almanya – İtalya maçının oynandığı gün kabul edilmesi yoğun eleştirilere yol açıyor:

Westfälische Nachrichten gazetesinde şu satırları okuyoruz:

“Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'un, mecliste yeni yasa tasarısı oylanırken Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı finalinde Almanya – İtalya maçını izlediğini açıkyüreklilikle teslim etmesi güzel. Peki, kim ona ağır bir suçlama yöneltebilir? Bunun sorumlusu daha çok yasanın oylamasıyla ilgili böylesine mükemmel bir zamanlamayı planlayan kişilerde. Kişisel verilerin korunması bir parça gizliden gizliye ihlal edilebilir mi diye düşünenlerde. Siyasetin bu yüzsüzlüğüne kimse şaşırmamalı. Geriye sadece Federal Meclis'de yapılan hayali oylamanın sonbaharda Eyalet Temsilciler Meclisi'ne takılmasını umut etmek kalıyor. Yoksa o gün de bir futbol maçı olacak mı?

Westfälischer Anzeiger adlı gazete de Alman parlamenterlere sert eleştiriler yöneltiyor:

“İyi haber: Alman vatandaşlarının muhtarlıklardaki kayıtlarıyla ilgili haziran sonunda mecliste kabul edilen değişiklikler yürürlüğe girmeyecek. Kişisel verilerin korunmasına tahmin edilenden daha fazla değer biçiliyor. Kötü haber ise; böylesine kötü bir yasanın kolaylıkla kabul ediliyor olması. Doğuracağı sonuçlar vatandaş açısından büyük önem taşıyor olsa da. Yol açtığı huzursuzluğun farkedilmesi için bir haftadan fazla bir zaman gerekmesi ise bir acizlik göstergesidir…“

Märkische Oderzeitung gazetesinde yer alan yorumda ise şu satırlar yer alıyor:

“Açıkça görülüyor ki, meclis komisyonlarındaki toplantılarda da, meclisteki oylamada da kimse bir şey bilmiyordu ve kimse bir şey fark etmedi. Bu, en hafif deyimle bir parlamenterizm komedisi. O akşam futbol çok daha önemliydi.“

Mısır'da göreve başlayan yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, feshedilen parlamentoyu göreve çağırdı. Ülkede bir iktidar savaşının başladığına dikkat çeken Frankfurter Allgemeine Zeitung şu yoruma yer veriyor:

“Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yemin ettikten daha birkaç gün sonra ordu ile bir iktidar mücadelesine girişti. Müslüman Kardeşler'in desteklediği Mursi, sadece siyasetteki dostlarından alkış almayı hesaplamıyor, aynı zamanda parlamentoyu toplanmaya çağırarak ve Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımayarak, orduyla mücadelede cesur bir adım attığı gerekçesiyle İslâmcı olmayan cephenin de takdirini kazanacağına inanıyor. Durum bu şekilde gerekçelendirilebilir, zira İslâmcı olmayan cepheden de eleştirel sesler yükseliyor. Bu sesler, Mısır yargısının sadece Yüksek Askerî Konsey'in taleplerini yerine getirdiğini gören herkesten yükseliyor. Mısır'da dönüşüm devam eden çalkantılar nedeniyle kolay olmayacak.“

Reutlinger General-Anzeiger gazetesinde Mısır'daki gelişmelerle ilgili bir yorum göze çarpıyor:

“Mursi, Anayasa Mahkemesi'nin yasalara uygun seçilmediği gerekçesiyle geçersiz kıldığı parlamentoyu yeniden devreye sokuyor. Parlamento yeniden toplanmaya çağrıldı. Peki, Askerî Konsey buna nasıl tepki gösterecek? Konsey, milletvekillerinin karşı karşıya gelmesine ve insanların yeniden sokaklara çıkmasına izin verecek mi? Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklediği Mursi, demokrasinin, anayasanın ve yasaların savunuculuğuna soyunuyor.“

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Köylü

Editör: Beklan Kulaksızoğlu

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv