06.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler

Avrupa gazetelerinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz düşürme kararı, İngiltere’deki AB tartışması, Suriye ve ACTA’nın başarısızlığa uğramasına ilişkin yorumlar dikkat çekiyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
06.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler
banner83
 İspanya’nın Barcelona kentinde çıkan «El Periódico de Catalunya» Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesini şöyle yorumluyor:

“Avrupa Birliği’nde karar alma süreci bazen aylar alıyor. Bu yavaşlığa kıyasla Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’ndeki krize verdiği tepki hızlı sayılabilir. Ancak bankanın faizleri çeyrek puan aşağı çekmesi, çoraklaşmış Avrupa ekonomisi için sadece bir damla su. Avrupa Merkez Bankası sorunların çözümünde tek tek ülkelere yardım ettiğinde sadece zengin ve güçlü ülkelere el uzatıyor. Bankanın, İtalya ve İspanya’nın devlet borçlarına piyasaların sürekli saldırıda bulunması karşısında harekete geçmemesi anlaşılır bir şey değil. Avrupa Merkez Bankası daha ne bekliyor?“

Danimarka gazetesi «Jyllands-Posten» da İngiltere'de Avrupa Birliği'nin sorgulanmasına değiniyor. Gazete, İngiltere'nin Birlik içinde ağırlığının artmasını istiyor:

“İngiltere’nin olmadığı bir Avrupa Birliği hayal gibi geliyor. Ancak olası bir referandum tartışması ve 'Brüksel'den dikte edilenlere' gösterilen sert tepki, bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Ancak öte yandan İngilizler ekonomide güçlü ve entegre bir işbirliğinin somut bir gereklilik olduğunu anlamak zorunda. İngiltere, on yıllardır Avrupa Birliği ile gönülsüz bir işbirliği içinde. Birliğin, Alman ve Fransız ağırlığını dengeleyecek bir ülkeye ihtiyacı var.

Fransa'nın muhazakâr «Le Figaro» gazetesinde yer alan yorumda da Suriye'deki krize dikkat çekiliyor:

“Sürgündeki muhalefetin tercih edilmesinin ardından şimdi de kalıcı bir rejim değişikliğine hazırlık amacıyla ülke içinde daha fazla savaşçının desteklenmesi fikri oluştu. Sürgündeki muhalefet arasında Müslüman Kardeşler ile bağlantılı İslâmcıların bulunması sıkıntı yarattı. Bu nedenle krizden çıkış yolu bulmak için eline silah alan yurtseverlere meşruiyet kazandırılacak. Suriye’de zamana karşı yarışılıyor. Güvenilir bir çözümün sağlanması, rejimin bölünmesinin hızlandırılmasıyla mümkün olabilir. Ancak iç savaş mantığı bir kenara bırakılıp, 16 aydır devam eden trajediye son verilerek elbette…“

Kısaca ACTA olarak bilinen Ticarette Sahtecilikle Mücadele Anlaşması da Avrupa gazetelerinde geniş yer buluyor. Hollanda gazetesi «de Volkskrant» anlaşmaya onay çıkmamasını olumlu buluyor:

“ACTA'nın çöpe atılması iyi bir gelişme. Ancak bu sorunları çözmüyor. Vatandaşların korsan ürünlere karşı korunması gerekiyor, özellikle de sağlıklarının tehlikeye atılma ihtimali varsa. Yapımcı ve yazarların çalışmalarının da suistimale karşı koruma altına alınması gerekli. Ayrıca tüketiciler de dünyadaki tüm internet sitelerinde özgür ve anonim bir şekilde dolaşmak istiyor. Tüm bu isteklerin birbiri ile uyumlu hale getirilmesi elbette kolay bir iş değil. Nitekim karşıtlarının şikâyet ettiği şeffaflık eksikliği anlaşma için ölümcül bir darbe oldu.“

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Köylü

Editör: Başak Sezen

06.07.2012 - Alman basınından özetler

Alman basınında iç istihbarat teşkilatındaki skandal, VW ile Porsche'nin birleşmesi ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun karara bağladığı kale çizgisi düzenlemesi konularına ilişkin yorumlar göze çarpıyor.
Almanya'nın saygın gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Neonazi cinayetleri soruşturmasındaki rolünü değerlendiriyor. Gazetenin yorumu özetle şöyle:

"Dosyalarına talih oyunu muamelesi yapan, bir daire müdürünün hoşuna gitmediği için aynı dosyaları daha sonra imhaya gönderen bir kamu kurumunun iyi niyetler beslediğini söylemek zor. Bu kurum, kapısına "devlet lotarya işletmesi" levhasını asmalı. İlgili daire başkanının tam da Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin tesadüfen ortaya çıkarıldığı gün dosyaları imha ettirmesi aptalca ve hassasiyetten uzak bir işlemdi. Ancak asıl skandal, bu kararın gizli tutulmasıydı. Bu işin sorumlusu kamu görevlisi için geçerli olan cümleyi Napoleon Bonaparte'ın emniyet müdürü Joseph Fouche zikretmiş: 'Suçtan beteri hatadır.'"    

Heidelberg'te çıkan Rhein-Neckar-Zeitung, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm'un istifasının perde arkasını yorumluyor:

"Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın parlamentoya muhbirlerinden daha az güven duyması tam bir skandaldır. Soruşturma komisyonlarının talep ettiği dosyalar karartılmış şekilde geliyor, ifade vermekten kaçınılıyor, 'yetki' perdesinin ardına sığınılıyor. Almanya'da 1970'li yıllardaki sol terörden bu yana en kötü siyasi cinayetler serisini bu tavırla aydınlatmak imkansız. Herhalde kurumun başkanı da bunu görmüş olacak ki istifayı basıp gitti."

Lübecker Nachrichten gazetesi Alman otomotiv devi Volkswagen ile Porsche arasındaki birleşmeye değiniyor yorum sütunlarında:

“Volkswagen ve Porsche zekice bir hamle ile yüklü miktarda vergi tasarrufu yapmayı başardı. Hukuki olarak bakıldığında bunda yadırganacak hiç bir taraf yok. İşlem yasadışı değil, hatta tasarruf için vergi sistemindeki boşluklardan yararlanmakla bile yasalar ihlâl edilmiyor. İki şirket arasındaki bu anlaşmayı ilginç kılan yan ise Volkswagen’ın beşte birinin boğazına kadar borca batmış bir eyalet olan Aşağı Saksonya eyaletine ait olmasıdır.”

Basın özetlerimizi dünyanın dört bir yanından milyonlarca futbolseverin merakla beklediği ve FIFA’ya bağlı Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun dün karara bağladığı kale çizgisi düzenlemesine ilişkin bir yorumla bitiriyoruz. Halle'de çıkan Mitteldeutsche Zeitung'un spor yorumcusunun bu yeni kurala pek de sevindiği söylenemez:

"Futbol doğaldır. Futbol insanidir. Öyle olduğu içindir ki muhteşem başarılarla inanılmaz fiyaskolar bu oyunun bir parçasıdır. Bugün forvet yüzde yüzlük gol pozisyonunda topu avuta yollar, yarın kaleci kendi kalesine gol atar. Hakem ise bariz bir faulu göremez. Bu böyledir, hatalar oyunun bir parçasıdır. İşin içine teknoloji sokarsanız futbolu rasyonel ve buz gibi bir boyuta taşımış olursunuz."     

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Başak Özay, Nihat Halıcı
Editör: Başak Demir

 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv