04.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler

Avrupa gazetelerinde Almanya’da Neonazi terörü soruşturması skandalı, Almanya ve İtalya hükümetlerinin Roma buluşması ve İspanya’nın ekonomik durumu öne çıkıyor.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
04.07.2012 - Avrupa ve Alman basınından özetler
banner83
 Aralarında 8 Türk’ün de bulunduğu 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle bağlantılı bazı istihbarat bilgilerinin şüpheli bir şekilde imha edildiğinin ortaya çıkması üzerine Alman iç istihbarat teşkilatı, eleştirilerin odağı haline geldi ve en üst düzeyde iki istifa oldu. Sol liberal Danimarka gazetesi  Information, Almanya’da aşırı sağcı teröristlerin takibatında Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, yani Alman iç istihbarat teşkilatının rolünü ele aldığı yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

“Zwickau hücresi olarak bilinen Alman Neonazi grubu ile ilgili olaylar Alman güvenlik ve istihbarat birimleri açısından fiyasko anlamına geliyor. İlgili dosyaların imha edilmiş olması ise Anayasayı Korumu Teşkilatı adına skandal bir vaka. Almanya’da aşırı sağcılıkla mücadele içler acısı bir tablo sergilerken, bu durum, mevcut eleştirilerin de artmasına yol açtı. Güveni asıl sarsan gelişme ise imha edilmiş dosyalarda, Neonazi terör hücresinin eylemlerini aydınlatmakla yükümlü Anayasayı Koruma Teşkilatı’na bağlı haber elemanları ve muhbirlerin üstlendikleri görevlerin yer almasıydı.” 

Sağ liberal İtalyan gazetesi Corriere della Sera’dan seçtiğimiz yorum ise farklı bir konuda. Gazetenin yorumunda, Avrupa’nın siyasi birliğinin mutlaka Almanya ile koordinasyon içerisinde inşa edilmesi gerektiği üzerinde duruluyor: 

“Bugünkü Almanya-İtalya Zirvesi, AB üyesi her devletin ortak refaha katkıda bulunmakla yükümlü olduğunun açıklıkla dile getirilmesi için yeni bir fırsat olacak. Almanya’yı ortak devlet tahvilleri (Euro tahvilleri) konusunda tavizde bulunması için sıkıştırmanın boşa harcanmış zaman olacağının da bu buluşma vesilesiyle anlaşılması ümit edilir. Asıl gerekli olan şey, Avrupa’da bankalar, bütçeler ve ekonomi birliğinin oluşturulmasına dört elle sarılmak olurdu. İtalya on yıllardan bu yana her toplantıda siyasi birliği sürekli ön plana çıkartıyordu. Eski başbakan Silvio Berlusconi dönemindeki kısıtlamalar hesaba katılmazsa, İtalya aslında ısrarla Avrupa’da uluslar üstü kurumların oluşturulmasından yana tavır aldı.”     

Sol liberal İspanyol gazetesi El Pais, borç krizi ile boğuşmakta olan İspanya’daki ekonomik duruma ilişkin yorumunda şunları yazıyor:

“İspanya’da işsiz sayısındaki hatırı sayılır düşüş, hükümeti ve uzmanları şaşırttı. Ancak bu güncel gelişmeden ülkede ekonominin iyiye doğru gideceği sonucunun çıkartılması yanlış olur. Eldeki veriler, işsizlik sayısının yakında yeniden artacağına işaret ediyor. İspanya hükümetinin tasarruf politikaları henüz işin başında. Ülkede yeni istihdam alanlarının yaratılmasının en erken 2014’ü bulacağı, hatta belki de 2015’ten itibaren beklenilebileceğine işaret ediliyor. En önemli sorun ise ülkenin genç kuşağındaki işsizlik durumu. İyi eğitimli genç bir İspanyol nesli uzun süreli işsizliğe mahkûm olmuş durumda. Son iş piyasası reformu da bu olumsuz durumu değiştiremedi. Genç insanlar -en basit deyimle- unutulup gitti.”

Rus gazetesi Nesawissimaja Gaseta, İran ile ABD ve Batılı ülkeler arasındaki nükleer krizin sürdüğü bir dönemde, Washington yönetiminin, otoriter bir rejimle yönetilen eski Sovyet cumhuriyeti Özbekistan'dan yana siyasî tavır aldığını savunuyor. Yorum şöyle:

“Özbekistan, Afganistan'da düzenlenen askerî operasyonlar ve İran sınırına yakın yerlerde inşa edilme hazırlığındaki bir dizi askerî üs dolayısıyla ABD'nin oldukça önemli bir müttefiki konumuna geliyor. Şimdiye kadar Özbekistan’ın '’Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne üyeliği nedeniyle ülkede Amerikan askerî üssü bulunmasına izin yoktu. Taşkent’in KGAÖ’den çıkması karşılığında Amerikalılar, ülkedeki siyasî rejimin ve İslam Kerimov’un devlet başkanlığının devamını teminat altına almış oluyor. Ama aslında söz konusu olan Özbekistan değil, İran. ABD, bu bölgedeki siyasi hedeflerine ulaşabilmek için Özbekistan’a silâh ve ekonomik işbirliği sunmaya ve rejimin geleceği için siyasî teminat vermeye hazır.” 

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Çelik Akpınar

Editör: Ayhan Şimşek

04.07.2012 - Alman basınından özetler

Alman basınının ağırlıklı yorum konuları arasında Alman iç istihbarat birimindeki sarsıntılarla, Fransa bütçesi bulunuyor.

Neonazi cinayetleri soruşturmasında Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın oynadığı rol, Alman basınının yorum ve analiz köşelerini meşgul etmeye devam ediyor. Stuttgarter Zeitung, istihbarat kurumunun bu kapsamda yürüttüğü "Rennsteig" kod adlı operasyonın her yönüyle aydınlatılması gerektiğine dikkat çekiyor ve Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'i göreve çağırıyor:

"İstihbaratın aşırı sağcı çevrelerle kurduğu tüm bağlantılar aydınlatılmalı. Daha sonra yapılması gereken, istihbaratın çalışma yöntemlerini sorgulamak olmalı; kurum, organizasyon yapısı ve donanım açısından yeterli mi? Son gelişmeler, iç istihbarat adına görev yapan 2 bin 700 ajanın ivedi olarak daha fazla denetime tabi tutulması gerektiğini ortaya koyuyor. Kısacası, bu alanda yapılacak çok iş var!"

Frankfurter Rundschau, Neonazi cinayetleri soruşturması kapsamında adı gündeme gelen Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier’in durumunu değerlendiriyor. Bouffier’in eyaletin içişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde önemli bir tanığın sorgulanmasına izin vermeyerek, cinayet soruşturmasını engellediği öne sürülüyor. Frankfurter Rundschau'un yorumunda şu görüşler dile getiriliyor:

"Güven kaybını zaten gazetelerde yayınlanmış haberlerden derlediğiniz bir bilgilendirme politikasıyla gidermeniz mümkün değil. Bu anlayış, 2006 yılında soruşturma yerine muhbirin korunması tercihiyle sonuçlanmıştı. Bugünse olayın ırkçı cinayetler zincirinin bir halkası olduğu ortaya çıktı. Hiçbir sırrın muhafazası, olayların aydınlatılmasından daha önemli olamaz. Bouffier bildiklerini tüm açıklığıyla anlatmalı. Bu adımı kendisi atmazsa, bir araştırma komisyonu kurulmalı."       


Saarbrücker Zeitung gazetesi ise Fransa'da Sayıştay'ın 2013 yılında beklenen bütçe açığı konusunda hükümeti uyarmasının ardından Başbakan Jean-Marc Ayrault'un zor günlere karşı halkı uyardığı hükümet açıklamasını yorum sürunlarına taşıyor. Ayrault, salı günü yaptığı açıklama da azalan vergi gelirleri ve devlet bütçesindeki açığın giderek büyümesi üzerine “Durum çok ciddi” diye konuşmuştu.

“Hollande tarafından açıklanan Fransa'da yapılacak değişiklikler, öncelikle belli bir usul ve bağlamda olacak: Yani Sarkozy'nin en son bütçe açığını düşürmek için hedeflediği emeklilik reformu, retorik açıdan farklı ifade edilse de hayata geçirilecek. Tek fark, Sarkozy yönetimindeki eski hükümet bu konuda daha dinamik ve otoriter bir metot uygulamakta iken, yeni Cumhurbaşkanı ve Başbakan sosyal ortakları ve halkı yanına çekip işin içine katarak, halkı kutuplaştırmak yerine birleştirmeye çabalıyor. Bu gerçekten işe yarayacak mı, önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.”


Frankfurter Allgeimeine Zeitung gazatesinin Fransa bütçesine ilişkin yorumu şöyle:

“Fransa'nın sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande ile hükümetinin alacağı kararlar seçim kampanyasında dile getirildiği gibi ‘kimsenin canını yakmadan, olabildiğince fazla kişinin yararına' prensibine dayanacağa benzemiyor. Özellikle kamu sektöründe kurban verilmek zorunda kalınacak. Bir ihtimal sendikalar, yakın durdukları hükümetin Sarkozy döneminde sınıf söylemlerini kullanarak reddettikleri tasarruf ve reform girişimlerini kabul edebilir. Ancak ne olursa olsun tarihi bir kırılmanın önüne geçilemeyecek: Fransa bütçesi 1974 yılından bu yana açık veriyor. Fransa bu özelliğiyle Avrupa'da da tek başına değil. Önemli olan yeni, uzun vadede finanse edilebilir bir Avrupa politikası oluşturmak.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Başak Demir, Nihat Halıcı

Editör: Başak Özay


banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv