Türklerin Alman otomobil tutkusu

Türkiye'de 2012'nin ilk 6 ayında otomobil satın alan her dört kişiden biri Alman markasını tercih etti. Türkiye, Alman otomobili tutkusu yüzünden 2011’de bu ürün grubundaki ikili ticarette 2,8 milyar dolar açık verdi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Türklerin Alman otomobil tutkusu
banner83

Adalet Ağaoğlu’nun, Almanya’ya çalışmaya gelmiş bir Türk işçinin Almanya’dan aldığı otomobiline tutkuyla bağlanmasını anlattığı “Fikrimin İnce Gülü” kitabının çıkışından bu yana neredeyse 35 yıl geçti.

Ancak geçen zamanda Türklerin Alman otomobili tutkusunda pek fazla değişen bir şey olmadı. Türkiye otomotiv sektörünün temsilci örgütlerinden birisi olan Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, 2012’nin ilk 6 ayında 83.887 adet Alman markalı araç satıldı. 2012’nin ilk 6 ayında Türkiye'de hafif ticari ve otomobil olarak toplamda 340 bin 632 perakende araç satıldığı dikkate alınırsa Türkiye’de Alman markalı araçların pazar payının yüzde 25 civarında olduğu görülüyor.

Başka bir ifade ile Türkiye’de 2012’nin ilk 6 ayında araç satın alan her dört kişiden biri Alman markalı araç aldı. Türkiye’de Audi, BMW, Mercedes, Opel, Porsche, Smart ve Volkswagen markalı araçların perakende satışları yapılıyor.

Alman markaları sektörün üstünde büyüyor

Aynı derneğin verileri 2009 yılından bu yana Türkiye’de Alman markalı araçlara gösterilen ilginin artış yaşadığını gösteriyor. 2009 yılında 88 bin civarında Alman aracı satılırken 2010 yılında bu rakam 145 bine, 2011’de de 184 bine yükseldi. Alman markalı araçların satışında gösterilen bu artış sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşti.

 

 

Türkiye’de 2010 yılında tüm araç satışları yüzde 36,5 artış gösterirken, Alman markaları araçların satışı yüzde 39,3 yükselme yaşadı. 2011 yılına gelindiğinde bu makas daha da açıldı ve sektör genelinde yüzde 11,9’luk bir büyüme yaşanırken Alman otomobillerin satışında yüzde 21,5’lik bir yükselme kaydedildi. Bu durum Alman otomobillerin Türkiye’de pazar paylarını daha da yükselttikleri anlamına geliyor.

2012'nin ilk 6 ayında kaydedilen rakamlar da Türkiye’de Alman otomobillerine gösterilen ilginin devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’de 2012 yılının ilk yarısında satılan Alman markalı araçların sayısı 2009 yılının tamamında satılan Alman araçların sayısını geride bıraktı. Sadece 6 ayda yakalanan bu rakamlar 2012 yılı sonunda Alman markalı araçların bir önceki yıla göre artış trendine devam edeceği yönünde işaretler veriyor.

Türkiye'de Alman markası daha çok otomobilde tercih ediliyor. Hafif ticari segmentinde Alman markalı araç satışı toplamda gösterilen performansın gerisinde kalıyor. 2012’nin ilk 6 ayında hafif ticari segmentinde 16.528 Alman markalı araç satıldı. Böylelikle bu dönemde hafif ticari segmentte Alman markalı araçların pazar payı yüzde 17’de kaldı.

Otomotivde Almanya’ya verilen açık 3 katına çıktı

Türkiye’de Alman otomobillere yönelik bu ilgi ithalat rakamlarına da yansımış durumda. Türkiye’de Mercedes-Benz dışında hiçbir Alman markalı araç üretimi yapılmıyor. Bu durum birçok Alman markalı otomobilin daha çok Almanya'dan ithal edilmesi anlamına geliyor. Türkiye’de Alman otomobillerinin pazar paylarını genişletmesi, bu ürün grubunda Almanya ile yapılan dış ticaret dengesinin de Almanya lehine gelişmesine neden oluyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın “Otomotiv Ana ve Yan Sanayi Sektörü” başlıklı raporuna göre 2009 yılında Türkiye’nin otomotiv ana sanayi ithalatında Almanya ilk sırada yer alıyor. Raporda yer alan rakamlara göre Türkiye’nin Almanya’dan yaptığı otomobil ithalatı 2009 yılından bu yana sürekli büyüme gösteriyor. 2009 yılında Türkiye’nin Almanya’dan ithalatı 1,6 milyar dolarken, 2010’da bu rakam 2,8 milyar dolara, 2011'de ise 3,8 milyar dolara yükseldi.

Bu rakamlar Türkiye'nin Almanya'dan bu ürün grubunda yaptığı ithalatın 3 yıl içerisinde ikiye katlandığını gösteriyor. Türkiye’nin Almanya’dan yaptığı otomobil ithalatı genişlerken bu gruptaki dış ticaret açığı da büyüdü. 2009 yılında Almanya ile yapılan otomotiv ana sanayisi ticaretinde Türkiye’nin dış ticaret açığı 850 milyon dolar seviyesindeyken, 2011 yılına gelindiğinde bu açık 3 kat büyüyerek 2,87 milyar dolar oldu.

© Deutsche Welle Türkçe

Haber: Selçuk Oktay / İstanbul

Editör: Ahmet Günaltay

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv