Türkiye, EUREKA Dönem Başkanlığını Macaristan'dan devraldı

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar- Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA’nın dönem başkanlığı Türkiye’ye geçti.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Türkiye, EUREKA Dönem Başkanlığını Macaristan'dan devraldı
banner83
 EUREKA Programı dönem başkanlığının 2012-2013 döneminde Türkiye tarafından TÜBİTAK koordinasyonunda yürütülecek olması kapsamında dönem başkanlığı devir teslim töreni Macaristan’da düzenlendi.

Budapeşte’deki Macaristan Parlamentosu’nda gerçekleştirilen törene, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Kemal Gür, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yunus Çengel, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı ve Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları Ofisi’nden (TURBO) EUREKA temsilcileri katıldı.

Törende, Bakan Yardımcısı Kavranoğlu dönem başkanlığını Macaristan adına Ulusal Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Zoltan Csefalvay‘dan devraldı.

Devir teslim töreninde konuşan Kavranoğlu, Türkiye EUREKA dönem başkanlığının çalışma programında yer alan konulara değinerek, dönem başkanlığının Türk sanayisi ve KOBİ’lerinin uluslararası işbirliğine yönelik Ar-Ge projelerine katılımı açısından büyük bir fırsat sağlayacağını belirtti.

Türkiye 41 Ülkeye Ar-Ge Liderliği Yapacak

EUREKA dönem başkanlığı görevini devralan Türkiye, bu süreçte 41 ülkenin üye olduğu EUREKA Programı Ar-Ge gündeminin belirlenmesine başkanlık edecek. EUREKA dönem başkanlığının ilk büyük etkinliği olan açılış konferansı, 13 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak. Konferansa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın yanı sıra Arçelik, Turkcell, Vestel gibi EUREKA programında aktif olarak yer alan Türk firmalar ve EUREKA programı üst düzey yetkilileri katılacak.

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv