Türk-Alman dostluğunun sembolü olacak

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın Hamm kenti belediyesinin Bağcılar Belediyesi'ne hediye ettiği fil anıtının açılış törenine katıldı.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Türk-Alman dostluğunun sembolü olacak
banner83
Açılışta bir konuşma yapan Bağış, Hamm belediyesinin örnek bir davranışta bulunduğunu ve bu anıtın Türk - Alman dostluğunun sembolü olduğunu ifade etti.

Egemen Bağış, filin İkinci Dünya Savaşı sonrası Hamm kentinin sıkıntılara, zorluklara, fakirliğe gösterdiği mukavemetin de simgesi olduğunu anlatarak, bu anıtın Bağcılar'ın da nereden nereye geldiğini simgeleyeceğini vurguladı.

Bağcılar'da AB standartlarında belediyecilik yapıldığına da dikkati çeken Bağış, şunları dile getirdi:

''Bu anıt (fil) aynı zamanda Avrupa'da filler tepişirken Türkiye'nin ezilen çimen olmayacağının bir göstergesi olacak. Çünkü Türkiye, AB sürecinde kendi gücüyle, kendi değerleriyle Avrupa'ya yük olmaya değil, yük almaya giden bir anlayışla müzakere sürecini tamamlıyor. Bugün Türkiye genç ve dinamik nüfusuyla, enerji kaynaklarına olan jeostratejik yakınlığıyla, Avrupa'nın en güçlü ordusuyla, Avrupa'daki 27 ülkenin toplam bitki örtüsü zenginliğinden daha geniş bir bitki örtüsü zenginliğiyle AB'nin en önemli aktörlerinden biri olmaya gidiyor. Almanya'nın da AB sürecindeki desteğini hiçbir zaman unutmuyoruz.''

Bağış, Türkiye'nin Almanya'nın dönem başkanlığında 3 fasıl açmış bir aday ülke olduğunu hatırlattı.

Hamm belediyesinin diyaloğa, hoşgörüye, kültürler arası işbirliğine verdiği öneme de teşekkür eden Bağış, Almanya'da vizyoner düşünenlerin sayesinde 5 binden fazla cami ve mescidin hizmet verdiğini dile getirdi.

''Milletin değerleriyle barışık bir devlet yapısına kavuştuk''

Bağış, ''Böyle vizyoner insanlar diyaloğu önemserken, haddini bilmez bir takım çarpık zihniyetler de Almanya gibi demokrasinin beşiği bir ülkede sünneti yasaklamaya kalkıyor'' dedi.

Almanya'nın yüksek yargısının hem Müslümanları hem de Musevileri rahatsız eden bu yargı kararını bozacağına emin olduğunu da belirten Bağış, şöyle devam etti:

''Çünkü din ve vicdan hürriyeti, din gözetmez. Bugün bir yavrumuz sünnet sonrası ufak bir kanama geçirdi diye sünneti yasaklamaya kalkan o çarpık zihniyet, yarın bir gün de vaftiz sırasında boğulma tehlikesi geçirdi diye vaftizi yasaklamaya kalkar.''

Bunların insanların inançlarına itirazı olan zihniyetler olduğunu dile getiren Bağış, ''Türkiye geçmişte o zihniyetlerle mücadele etmiş bir ülke olarak Almanya'nın neler yaşadığını bilir. Biz o karanlık günleri geride bıraktık. Biz, milletin değerleriyle, milletin kültürüyle barışık bir devlet yapısına kavuştuk. Bu yüzden Almanya'nın içinden geçtiği süreci anlıyoruz. Almanya yönetiminin de, hükümetinin de, belediyelerinin de buna karşı bizimle aynı duyguları paylaştığını bilmekten de memnuniyet duyuyoruz'' diye konuştu.

Almanya ile ilişkilere de dikkati çeken Bağış, her yıl ortalama 3 milyon Alman'ın Türkiye'ye turist olarak geldiğini, Almanya'nın Türkiye'nin Avrupa'daki en önemli ticaret ortağı olduğunu anımsattı.

Bağış, bugün Almanya'nın Avrupa'nın en güçlü ekonomisi olmasında, o ülkenin kalkınmasına 50 yıldır emek ve destek veren 3 milyon Türk'ün de katkısı bulunduğunu dile getirerek, Almanya'nın en başarılı işverenleri, sinema yönetmenleri, futbolcuları, sanatçıları, doktorları ve avukatları arasında Türklerin bulunduğunu görmekten gurur duyduklarını söyledi.

Egemen Bağış, ''Mesut Özil, Türk Milli Takım kalesine gol atmadığı sürece, onun sizin (Almanya) adınıza attığı her gol bizi de sevindiriyor'' dedi.

Türkiye'nin AB adaylığı sürecinde de en büyük destekçisinin Almanya olduğunu belirten Bağış, bu desteğin süreceğine inandığını söyledi. 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv