Sermayelerini artıramayan şirketlere 2 aylık son fırsat
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sermayelerini 14 Şubat 2014'e kadar arttırmadıkları için münfesih duruma düşen şirketlere son bir fırsat sunduklarını açıkladı. Yazıcı, şirketlere tebligat yapılarak faaliyete devam etmek isteyip istemediğinin sorulacağını ve durumunu gözden geçirmesi için 2 ay süre tanınacağını bildirdi.

6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre semayelerini anonim şirketler için 50 bin TL ve limited şirketler için ise 10 bin TL olarak belirlenen asgari sermaye tutarına 14 Şubat 2104 akşamına kadar yükseltmeyen şirketler münfesih duruma düştü. 6762 sayılı mülga Türk Ticaret Kanunu’nun anonim ve limited şirketler için öngörülen asgari sermaye tutarları 22.12.2001 tarihli ve 2001/3500 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla limited şirketler için 5 bin TL, anonim şirketler için ise 50 bin TL’ye yükseltildi. Bakan Yazıcı konuyla ilgili yaptığı yazılı değerlendirmede, şunları dile getirdi:

"Şirketlerimize sermayelerini bu tutarlara yükseltmeleri için mülga Kanunda öngörülen süre Bakanlığımız tarafından muhtelif tarihlerde çıkarılan tebliğler ile 6102 sayılı Kanunun yürürlüğüne kadar uzatılmıştır. Ancak, intibak için on bir yıla yakın süre verilmiş olmasına rağmen önemli sayıdaki şirketlerimizin sermayelerini yükseltmedikleri görülmüştür. Öte yandan, Yeni Türk Ticaret Kanunuyla asgari sermaye tutarları, anonim şirketler için aynı kalmış, limited şirketler için 10 bin TL’ye yükseltilmiştir. 14 Şubat 2014 tarihine kadar süre tanınmış olmasına rağmen sermayelerini söz konusu asgari tutarlara yükseltmeyen şirketlerin sayısı yaklaşık 70 bindir. Bu şirketlerin, 34 bin 100 adedini sermayelerini Yeni Türk Ticaret Kanunu'ndan önce Bakanlar Kurulu Kararıyla belirlenen 5 bin TL’ye yükseltmeyen limited şirketler, 4 bin 530 adedini 50 bin TL’ye yükseltmeyen anonim şirketler oluşturuyor. 31 bin 350 adedini ise mülga kanuna intibaklarını yapmış olmasına rağmen sermayelerini 14 Şubat 2014 tarihine kadar 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu ile belirlenmiş yeni alt sınıra yani 10 bin TL’ye yükseltmeyen limited şirketler oluşturmaktadır."

Bakan Yazıcı, 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermayelerini asgari miktarlara çıkaramayarak münfesih duruma düşen şirketlere son bir fırsat için tebligat yapılacağını ifade ederik, şunları aktardı:

"Türk Ticaret Kanunu’nun Geçici 7. maddesine göre, ticaret sicili müdürlükleri tarafından münfesih olan şirketlerin ticaret sicilinde kayıtlı son adreslerine ve sicil kayıtlarına göre şirketi temsil ve ilzama yetkili kişilere bir ihtar yollanacak ve bu ihtar aynı gün Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilecektir. Bu ihtar kapsamında; 2 ay içerisinde, söz konusu şirketlerden faaliyetlerine devam etmek isteyenlerin münfesih olma nedenlerini ortadan kaldıran işlemlerini yaparak ispat edici belgelerini müdürlüğe iletmeleri veya tasfiye memurunu bildirmeleri istenecektir. Söz konusu tebligat kapsamında bu bildirimi ve işlemleri yapmayan şirketlerin 2 ayın sonunda ticaret sicili kayıtlarından unvanlarının silineceği ve şirkete ait mal varlığının unvana ilişkin kayıtın silindiği tarihten itibaren on yıl sonra hazineye intikal edeceği ve bunun kesin olduğu bildirilecektir."

“48 BİN 340 ŞİRKETİN KAYDI İHTARLARA CEVAP VERMEZSE SİLİNECEK”

Öte yandan, Türk Ticaret Kanununun Geçici 7. Maddesi kapsamında kanunun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012 tarihinden 14 Şubat 2014’e kadar 216 bin 348 münfesih ve faaliyeti sona ermiş şirkete tebligat yapıldı. Bunlardan 167 bin 749 şirketin ticaret sicilinden kayıtları res’en silindiğini kaydeden Yazıcı, “Bu şekilde ihtar gönderilenlerden süresi içinde ihtara cevap vermeyen 24 bin 328 adet anonim, 121 bin 387 adet limited, 22 bin 34 adet kooperatif olmak üzere toplam 167 bin 749 şirket kaydının re’sen silindi. Yine ihtar gönderilen 48 bin 340 şirketin kayıtları, ihtara cevap vermemeleri halinde verilen sürenin sonunda silinecek. Bunlardan süresi içerisinde ihtara cevap veren şirketlerin tasfiyelerine başlanacak. İhtar gönderilen 64 anonim, 161 limited ve 34 kooperatif şirketinin tasfiye memurunu ticaret siciline bildirerek tasfiyelerine başlanmış olup, tasfiye işlemlerine devam edilmektedir." bilgisini verdi.

Ticaret sicili müdürlüklerince 01.07.2014 tarihine kadar mülga 6762 sayılı Kanun ya da 6102 sayılı Kanun uyarınca münfesih duruma düştükleri tespit edilecek şirket ve kooperatiflere Geçici 7. madde kapsamında ihtar gönderilmesine devam edilecek. İhtar edilen şirketlerin işlemlerine tasfiyeleri ve kayıt silme süreçleri tamamlanıncaya kadar devam edilecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner431