Sanayide üretim hız kesmiyor

Sanayi üretim endeksi Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttı...

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Sanayide üretim hız kesmiyor
banner83
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Mayıs ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.


Buna göre, Mayıs ayında 2011 yılının aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 4,2, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 5,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 7,3 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks de Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Ergün, Mayıs ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. 

Mayıs ayında sanayi üretim endeksinin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttığını belirten Ergün, takvim etkisinden arındırılmış endeksin de Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdiğini ifade etti. 

Ergün, şunları kaydetti: 

''Bu veriler gösteriyor ki sanayi üretim endeksi, yeni serinin uygulandığı 2005 yılından bugüne kadar olan dönemde en yüksek Mayıs ayı seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca sanayi üretim endeksi 30 aydır kesintisiz artış göstermiştir. Geçen hafta Türkiye'nin ilk çeyrek büyümesi açıklandı. Türkiye'nin güçlü büyümesine devam ettiğini ve büyümenin tahminlerimiz çerçevesinde gerçekleştiğini görmüş olduk. Aynı zamanda ülke büyüme hızının önümüzdeki dönemlerde artacağını ve Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz yüzde 4'lük büyüme oranının rahatlıkla yakalanacağını söyledik. Bugün açıklanan sanayi üretim verileri de bu görüşümüzü desteklemektedir. Sanayi üretimi piyasa beklentilerinin üzerinde artarak büyümeye güçlü destek vereceğini göstermiştir. Ülke büyümesinde lokomotif sektör sanayi sektörüdür. Sanayi sektörünün büyümesi diğer sektörleri de harekete geçirmekte ve onların da büyümesini sağlamaktadır.'' 

''Sanayicilerimizin başarısı bir kez daha görüldü''

Avrupa ülkelerinin durgunluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve gelişmiş ülkelerde güven bunalımının üst seviyede yaşandığı göz önüne alındığında Türkiye'nin sanayicilerinin başarısının bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Ergün, Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarının ekonomileri daralırken Türkiye'de hem sanayinin büyüdüğünü hem de ihracatın arttığını bildirdi. 

Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlerin yüzde 95'e yakınının sanayi ürünleri olduğunu vurgulayan Ergün, açıklamasını şöyle tamamladı: 

''Dolayısıyla bu sanayicimizin net bir başarısıdır. Nasıl Türkiye artık eski Türkiye değilse, sanayicimiz de eski sanayici değildir. Artık fırsatları kovalayan, tüm risk hesaplarını yapan ve büyük düşünen sanayici profili gelişmiştir. Biz de hükümet olarak sanayi yatırımlarını hızlandırmak ve Türkiye'de daha fazla yüksek katma değerli ürün üretmek amacıyla teşvik sistemimizi güncelledik. Ayrıca yine üretim yapımızda yüksek katma değerli ürünlerin payını artırmak amacıyla Ar-Ge'yi, markalaşmayı, inovasyonu ve girişimciliği destekleyen, üniversiteler ile sanayinin daha çok işbirliği yapmasını sağlayan adımları attık, atıyoruz. Tüm bu adımlar ve yeni sanayici profilimizle birlikte inanıyoruz ki ülkemiz çok kısa sürede ekonomik anlamda çok daha üst sıralara çıkacaktır.''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Sanayi Üretim İstatistiklerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılının ilk 5 ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7 oranında arttığına dikkati çekti. Çağlayan, sanayi üretiminin Mayıs 2012'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 oranında artmasının beklenen bir veri olduğunu bildirdi. 

Sanayi Üretim Endeksi'nin Mayıs ayında yüzde 5,9 oranında artmasının, ihracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Çağlayan, 2012 yılı birinci çeyrek büyümeye katkısı net 4,5 puan olan ihracatın, Mayıs ayında Sanayi üretiminin yüzde 5,9 oranında artmasına katkı sağladığının altını çizdi. 

Çağlayan, Mayıs ayında ortaya çıkan Sanayi Üretim Endeksinin şimdiye kadar ki en yüksek Mayıs ayı sanayi üretimi olduğuna dikkati çekerek, Mayıs ayı sanayi üretim rakamlarının, 10 çeyrek sürekli büyüyen Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesini devam ettireceğinin işareti olduğunu belirtti. 

İhracatın büyümeye olan net katkısının önümüzdeki dönemlerde daha fazla olacağının altını çizen Çağlayan, ''İhracat, sadece büyümenin, sanayi üretiminin değil, istihdamın da lokomotifidir. Nitekim en son açıklanan işsizlik verisi yüzde 9,9 olarak tek haneye inmiştir. İhracatımızda yaşanan artışlara bağlı olarak önümüzdeki dönemde bu oran daha da aşağıya inebilecektir'' ifadesini kullandı. 

''İkinci çeyrekte ekonomimiz net ihracat ile büyüyecek''

Bakan Çağlayan, pek çok ülkede yaşananların aksine, Türkiye ekonomisindeki göstergelerin olumlu seyrine devam ettiğine dikkati çekerek, Türkiye ekonomisinin Avrupa'daki ve Ortadoğu'daki krizlere rağmen istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü bildirdi. 

Çağlayan, 5 aylık dış ticaret verilerine bakıldığında toplam 15 ülke içinde Türkiye'nin ihracat artış oranının en yüksek olduğu ülke olduğunu ifade etti. 

İhracatın son 28 aydır istikrarlı şekilde arttığını belirten Çağlayan, sanayi üretimindeki yükselişin ikinci çeyrek büyüme hızının da iyi geleceğini gösterdiğini ve ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ekonominin net ihracat yoluyla büyüyeceğini kaydetti. 

Sanayi üretiminde meydana gelen sert artışta sermaye malı imalatındaki yüzde 9,6'lık artışın temel etken olduğuna dikkati çeken Çağlayan, sermaye malı imalatına ek olarak, ara malı imalatının yıllık artış hızının da ivme kazanarak yüzde 5'e ulaşmasının ikinci çeyrek yatırım görünümü açısından önemli olduğunu bildirdi. 

Çağlayan, ara malı imalatındaki görülen bu gelişmede yeni teşvik sisteminin daha da etkili olacağının beklendiğini belirterek, şunları kaydetti: 

''Ekonomi Bakanlığı olarak uygulamaya koyduğumuz teşvik sistemi ve Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) gibi politikalarla ekonomimizin önündeki arz yönlü engelleri birer birer ortadan kaldırarak Türkiye ekonomisinin potansiyel büyümesinin daha üst seviyelere ulaşmasını amaçlıyoruz. Gelecek dönemde de bu amaca hizmet edecek çok çeşitli politikaları gündeme getireceğiz. Böylelikle, dünya ekonomilerinde yaşanmakta olan küresel çaptaki krizin bizim açımızdan bir fırsata dönüşmesini sağlamış olacağız.''

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv