Ek boru hatlarına sıcak bakıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Irak'ın 3 yıl içinde bu hattaki petrol seviyesini en az yarısına kadar arttırma taahhüdü var. Bunun dışında biz ek boru hatları projelerine sıcak bakıyoruz" dedi.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:58
Ek boru hatlarına sıcak bakıyoruz
banner83
 Bakan Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan, ''Enerji Teknolojileri Perspektifleri 2012'' yayınının bakanlık toplantı salonundaki tanıtımına katıldı. 

Türkiye'nin son 10 yılda yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verdiğini belirten Yıldız, temiz enerji konusunda bugüne kadar üzerine düşeni yapan Türkiye'nin bundan sonra da gerekeni yapacağını belirtti. 

Doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtlara karşı yeni enerji türlerinin geliştirilmesi çalışmalarına devam edildiğini dile getiren Bakan Yıldız, ''Doğalgaz ve petrolün enerjide yaygın kullanımı, kaya gazları konusundaki çalışmalarla dünyadaki enerji denklemini etkileyecek'' dedi. 

Yıldız, fosil yakıtların kullanımının her geçen gün artmasının iklim değişilikliğini tetiklediğini dile getirerek, çevreci enerjiye ağırlık veren Türkiye'nin 450 PPM'lik hedefe ulaşmaya yaklaştığını bildirdi. 

Büyümesini sürdüren Türkiye'nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti: 

''Elektrik tüketimi haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 arttı. Bu konuda politika ve strateji geliştirmeye devam ediyoruz. Son 10 yılda yaklaşık 2 katına çıkan Türkiye'nin enerji tüketimi, 2023 yılında daha da artacak. Yani bugün 229 milyar kilowatt saat olan tüketimimizin 450 milyar kilowatt saat civarında olması bekleniyor. Bu, 100 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor.'' 

''Ek boru hatlarına sıcak bakıyoruz''

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Bakan Yıldız, bir gazetecinin, Basra petrolünün Türkiye üzerinden taşınmasıyla ilgili sorusuna, ''Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nın kapasitesi 70 milyon ton. Biz bu hattı hala tam kapasiteyle kullanamıyoruz. Irak'ın 3 yıl içinde bu hattaki petrol seviyesini en az yarısına kadar arttırma taahhüdü var. Bunun dışında biz ek boru hatları projelerine sıcak bakıyoruz'' yanıtını verdi. 

İran ile enerji ticaretinin altın karşılığı yapıldığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine ise Yıldız, ''İran ile yapılan petrol ve doğalgaz ticaretinde ödemeyi anlaşmada yer alan para birimleri üzerinden yapıyoruz. TÜPRAŞ anlaşma gereği lira, BOTAŞ ise dolar ile ödeme yapıyor'' dedi. 

Bakan Yıldız, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, ''1915 olayları''nın inkarına verilecek cezayı öngören yasayla ilgili tavrının sorulması üzerine, sonucun iki ülke arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyeceğini belirterek, ilişkilerin kötü bir noktaya gelmeyeceğini umduğunu söyledi. 

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv